abone ol: Makale | Yorum

Çocuk ve Peygamber

0 yorum
Çocuk ve Peygamber

Medine’ye Hicret esnasında O’nu çok sevdiklerini söyleyen çocuklara “Ben de sizi çok seviyorum” diyen bir peygamber… İşte elimizdeki kitap Çocuk ve Peygamber çocukların kendisini, O’nun as çocukları çok sevdiği bir peygamber ve çocuklarla hatıralarını anlatıyor bize. Sadece kısa kısa hatıraların anlatıldığı bir kitaptan ziyade, siyerin çocukları içeren bölümleri gibi de düşünebilirsiniz. İçerik gayet zengin, anlatım açısından.

Çocuklarla yaşanan olayların yanı sıra çocukların anlatılanları daha iyi anlaması için çeşitli kavramlar da açıklanmış. Yine Peygamberimizin as çocuklara öğütleri, konuya dair başka açıklamalar da mevcut. Kıyamet günü, mizan, Kevser Havuzu, sünnet kavramlardan bir kaçı..

Bahsi geçen çocuklar…

Kitap kimi zaman anlatıcının diliyle anlatıyor bize Peygamberimizin as çocuk arkadaşlarını. Kimi zaman ise sözü Enes’e, yahut diğer çocuklara bırakıyor. Bir kuşun cenazesine giden, başka dinden bir çocuğu hasta iken ziyaret eden bir insanı;  evladını toprağa veren kalbi mahzun bir babayı görüyoruz bu hatıralarda.

Peygamberimizin çocuklarla ilgili hatıraları bir çocuk olarak okumak ne kadar güzel. Bu tür anıları defalarca defalarca okumaya doyamıyor insan. Çünkü orada hem çocuk gibi çok kıymetli bir emanete verilen değeri görüyorsunuz, hem katışıksız sevgiyi, hem de insani değerleri… Çocukların da bu açıdan bu hatıraları defalarca, farklı kurguların içinde, farklı kalemlerden okumalarının önemli olduğunu düşünüyorum. Hem yüreklerinde Peygamberlerinin sevgisi yeşersin diye, hem de her hatırada ilmek ilmek işlenen hakiki müslümanın somut davranışlarını görebilsinler diye…

Cennet, cehennem vs gibi kavramlardan da bahsedildiği için, kitabı 12+ kategorisinde değerlendirebiliriz.

Kitap renkli resimlere sahip. Fakat çizimler kime ait, bilmiyoruz. İç sayfalarda belirtilmemiş.

Çocuk ve Peygamber  internet sitelerinde satışı yok olarak görünüyor. Lütfen fuarlarda, sahaflarda, kitapçılarda karşınıza çıkarsa edinin. Hatta belki yayınevi tekrar yayınlar, sesimizi işitip..

Şimdiden iyi okumalar…

 

Çocuk ve Peygamber

Mutluluk Çağının Çocukları

Yazan: Mehmet Emin Ay

Timaş Çocuk

5.Baskı Aralık 2002, 107 sayfa

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: