abone ol: Makale | Yorum

Mavi Defterin Gizemi

0 yorum
Mavi Defterin Gizemi

Hasan ve Ömer’i Okulda Birtakım İşler kitabından hatırlayacaksınız. İşte bu iki güzel arkadaşın yeni bir macerası daha var kitaplığımızda: Mavi Defterin Gizemi.

Bu defa onlara Ayşegül ve Betül de katılıyor. Kitabın ilerleyen sayfalarında Ayşegül ve Betül pek ortada görünmese de, önceki maceradan tanıdığımız Mihri Teyze yine ortaya çıkıyor. Aslında Ömer ve Hasan onu ziyarete gidiyor. Mihri Teyze epey önemli bir ipucunu da veriyor çocuklara.

Kitapta, çocukların kar duasına çıkınca –evet evet kar duası- fark ettikleri bir baraka ile karşılaşıyoruz. Bu baraka terk edilmiş gibi durmaktadır. Barakada, üzerinde Kız Kulesinin olduğu mavi bir defter bulur çocuklar. Okuyamadıkları bu yazılar onları iyice meraklandırır. Böylece başlar hikaye…

Kitabın alt başlığı “Hz. Enes’in Hayatı” olarak belirtilmiş. Kitaptaki olaylar boyunca hem Hz. Enes’in hayatına dair okumalar yapıyoruz hem de onun Mekkeli muhacirlere ensar olması üzerinden çocuk karakterlerimizin olgunlaşmasını izliyoruz.

Savaşın başlamadan önceki o tedirgin bekleyişine, ne kadar uğraşılsa da hayra yorulamayan olayların takibine dair notlar da okuyoruz. Evet bu hikaye aynı zamanda Suriyeli bir mültecinin de hikayesi.

Suriyelilerin ülkemize gelişlerini Enes bin Malik’in ensarlığı ile aynı zeminde anlatmak çok hoş olmuş. Zor durumda iken gördüğü bir Suriyeliye bile kötü sözler söyleyebilen yetişkinleri görünce, çocukların bu tür kitapları okumasını nasıl önemsemeyelim? Keşke yetişkinler de okusa hatta. Yardıma muhtaç birine el açmanın ne yüce gönüllülük olduğunu kalpleriyle hissederler miydi… Bizim kahramanlarımız hissediyorlar. Hatta sadece bir kişiye, bir aileye yardım etmenin yetmeyeceğini de fark edip, çok daha fazla insana el uzatabilecekleri bir işe girişiyorlar.

Çok güzel değil mi bu satırlar?

Kitabın çizimleri, öncekinde olduğu gibi İlknur Salman’a ait. Renkli, ciltli kitabımız oldukça kaliteli.

Ömer ve Hasan’ın çabaları, güzel yürekleri tüm çocuklara, yetişkinlere örnek olur inşallah. Şimdiden iyi okumalar.

 

 

Mavi Defterin Gizemi

Yazan: Fatma Çağdaş Börekçi

Resimleyen: İlknur Salman

Editör: Zeynep Ulviye Özkan

1.Baskı İstanbul 2017

DİB Yayınları, 94 sayfa

10+

Trackbacks/Pingbacks

  1. Çaylak Yazar İş Başında - Çocuklar Okuyor - […] Mavi Defterin Gizemi […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: