abone ol: Makale | Yorum

Okulda Birtakım İşler

0 yorum
Okulda Birtakım İşler

 

Ramazan Kitaplığımızın bugünkü misafiri Okulda Birtakım İşler kitabı ve bu kitapla yad ettiğimiz Hz. Üsame.

Kitap, aslında okul gazetesi görevi kendine verilmiş Hasan ve en yakın arkadaşlarının hikayesini anlatıyor bize. Hasan okul gazetesi için Hz. Üsame’nin hayatını yazacaktır. Bunun için araştırmalara başlar. Bu sırada öğrencilik, arkadaşlık, komşuluk… devam etmektedir tabi. Hasanların yeni bir komşusu vardır ve komşu çocuğu aynı zamanda Hasan’ın sınıf arkadaşı olmuştur. Bu çekingen çocuk aslında annesi bir saldırı esnasında şehit olmuş bir polisin oğludur. Babası ile yeni taşındıkları bu muhit, onun acılarına da merhem olacak gibidir.

Çocukların -Emre, Hasan, Ömer- ilgilendikleri bir de Mihri teyze var ki, mahallenin en yaşlısıdır. Mahalleli de ilgilenir Mihri teyze ile ama sanırım çocuklar ve yaşlılar birbirini daha iyi anlıyor, seviyor. Hani ne kadar rahat edeceği düşünülse de, kendi evini bırakıp çocuklarının yanına taşınmayan yaşlılardan Mihri teyze. Hz. Üsame hakkında o da çocuklara bildiklerini anlatır.

Çocuklar bir yandan gazete hazırlığı, bir yandan hayat derken Hz. Üsame’nin hayatını kendi hayatları içine dahil ederler.

Hz. Üsame’nin hayatında öksüz, köle oğlu bir genç adam olmasına rağmen, nasıl bir ordunun komutanlığı ile görevlendirildiğini de görüyoruz. Kahramanımızın da dediği gibi, insan hakları, ayrımcılık vs gibi konularda ahkam kesenleri susturması gereken bir örnek bu. Onları susturmalı, bize de örnek olmalı. Şimdiki toplum yapımız bilmiyorum cahiliye düşüncesinden çok uzak mı? Mesela şehrin en izbe semtlerinden birinden çıkmış, üniversite diploması olmayan, zengin de olmayan bir genç, bir işimizde bizim ekip liderimiz olsa, bilmem ne düşünürüz…

Kitabın resimleri İlknur Salman’a ait. Kitap kadar naif çizimler olmuş.

Ne ara bitti dediğim kitaplardan biri oldu Okulda Birtakım İşler. Her okulda böyle işler artar umarım. Ne güzel bir anıdır, öğrenciyken gazete, dergi çıkarmak. Şimdiden iyi okumalar.

 

Okulda Birtakım İşler

Hz.Üsame’nin Hayatı

Yazan: Fatma Çağdaş Börekçi

Resimleyen: İlknur Salman

DİB Yayınları, 1.Baskı Ankara 2017

96 sayfa, 10+

Trackbacks/Pingbacks

  1. Mavi Defterin Gizemi Hz. Enes'in Hayatı-Çocuklar Okuyor - […] ve Ömer’i Okulda Birtakım İşler kitabından hatırlayacaksınız. İşte bu iki güzel arkadaşın yeni bir macerası daha var […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: