abone ol: Makale | Yorum

Ramazan Okulu

0 yorum
Ramazan Okulu

 

Dr. Faruk Kanger, sunuş bölümünde Ramazan’ın asr-ı saadette bir okul olarak görüldüğünden, bayramın da bu okulda alınan bir diploma olduğundan bahisle tanıtmış çalışmayı. Bu girişle, okuyucu sanki bir okulun ders kitabına hazırlanıyor gibi.

Kitap, gün gün ilerliyor. Ramazan’ın ilk günü ile başlayıp, bayramla bitiyor. Bayram yazısının ardından Ramazan Okulu’ndan Ders Manzaraları başlığında bazı yaşanmış anekdotlara da yer verilmiş. Ramazan’ın incelttiği insan ruhunun eserlerini bu hikayelerde görmek mümkün. Onlardan biri, çocuk yüreğinin zenginliğini de gösteriyor ki, iyi kitaplarla korunsun istediğimiz de o ruh.

Kitapta her gün için dört bölüm var. İlk bölümde Peygamberimizin sözleri, hadisler yer alıyor. İkinci bölüm “Bir Hatıra” başlığında ve güzel ahlakın örneklerini taşıyan olaylar anlatılmış, farklı zamanlardan. Bir bölümde o güne özel iftar duası bulunuyor. Ramazan Okulu köşesi ise, adı gibi bu ay için hem değerlerin hem bilgilerin anlatıldığı bir okul gibi. Son olarak “İftar Duam” köşesi ve her güne özel bir dua bulunuyor.

Kitapta çizim yerine fotoğraflar kullanılmış. Kitap 10 yaş ve üstü için hazırlanmış. Bu yaş grubu için hem de daha çok bilgilendirme amacı taşıyan bir kitapta fotoğraf da kullanılabilir tabi. Fakat fotoğrafların çoğu özel bir konsept yerine netten toplanılmış imajı veriyor. Ki bazı fotoğraflar “Ramazan” araması yaptığınızda bile karşınıza çıkacak türden. Bu tür durumlar kitapların kalitesine gölge düşürebilir diye düşünüyorum.

Bu kısmı çok önemsemeyebilirsiniz, bir okuyucu olarak. Neticede kitap sanki, gün be gün okuyucusunu Ramazan’ın iklimine sarıp sarmalamak için yazılmış. Çocuklar için güzel ve önemli olduğunu düşünüyorum.

Şimdiden iyi okumalar.

 

 

Ramazan Okulu

Yazan: Dr. Faruk Kanger

Bizim Bahçe Kitapları, 2008

68 Sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: