abone ol: Makale | Yorum

Tilki Tilda ve Evcil İnsanlar

0 yorum
Tilki Tilda ve Evcil İnsanlar

Tilki Tilda’yı sosyal medyada gördüğümde merak etmiş, postadan çıkınca sevinmiş, ilk elime aldığımda tam tadına varamayıp, okunmak üzere bir köşeye bırakmıştım. Geçenlerde durduğu raftan yeşil yeşil göz kırpınca bunu bir davet bilip tekrar elime aldım. İyi yapmışım.

Tilda merakına yenik düştüğü bir gün, buğday yığınları arasında kalır ve hasbelkader şehre, İstanbul’a gelir bir gemimin içinde. İstanbul’da karşılaştığı ilk hayvanın insanların zalimliği konusunda uyarısına rağmen ilk gecesinin sabahında karşılaştığı Sakallı’ya güven duyar ve kendisini evine götürmesine karşı koymaz. Çünkü bu kısacık zaman diliminde sokakların da pek tekin olmadığını anlamıştır. Sakallı “hayatı yazı ve müzikten ibaret” olan, belki de zürafa kalbi kadar büyük bir kalbe sahip olan iyi bir insandır. Tilki Tilda için evcil bir insandır o.

 

Tilda bir yürüyüş sırasında tanıştığı Fin adlı köpeğe aşık olur. Ondan insan dilini öğrenmek ister ve bunun için sözleşirlerse de Fin gelmez. Muhtemelen gelemez. Bu süre zarfında aşkı artar ve onu bulmak için evden çıkma planları yapar. Öyle böyle derken hem kendi aşkına kavuşur hem de Sakallı ve Fin’in sahibi Kıvırcık için romantik bir tuzak kurarak, onları da bir araya getirirler. Tilda aşk ile özgürlüğü bulur. Açıkçası hikayenin burasında yine konu aşka geldi, biraz klasik Türk işi diye kurgunun geldiği yerden pek memnun olmadım. Sonra işin rengi değişti.

 

Detayları kitaptan okuyun, hepsini anlatmayayım. Fakat şu kadarını söyleyebilirim herhalde. Sakallı daha ilk günden beri Tilki Tilda için düşündüğünü yapar ve onu özgürlüğüne kavuşturur. Tilda bunu fark ettiğinde Sakallı’ya olan sevgisi artar. Artık onun evinde değil, ormanda görüşürler, oynarlar.

Tilki Tilda her ne kadar insanların ve hatta çocukların ne kadar hayvanlara zarar verebileceğine dair tecrübeler yaşasa, bir şeyler duysa da sonunda yine insan eli ile belki de evcilleşerek ve sevdaya tutularak unuttuğu özgürlüğüne kavuşmanın da hikayesi. Bu haliyle ince bir mesajı da var.

Tilki Tilda küçük yazı puntosu, nispeten uzun metni ile okuyucu yaşını yukarıya çekiyor gibi. Kafiyeli anlatım, uzun bir destan okuyorsunuz hissini veriyor ara ara. Kitaba desenler ve yer yer çizimler eşlik ediyor. Grafik olarak kitap tam anlamıyla “sade” olmuş. Bu haliyle de pek sevdim diyebilirim. Okurken gayet dingin hissediyorsunuz böylece.

Şimdiden iyi okumalar.

 

 

 

Tilki Tilda ve Evcil İnsanlar

Yazan: Selçuk Ceylan

Resimleyen: İrem Çağırgan

Final Kültür Sanat Yayınları

Ekim 2017

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: