abone ol: Makale | Yorum

Ne Kadar Naziksin

0 yorum
Ne Kadar Naziksin

 

Otobüste cep telefonu ile konuşurken mahremiyet sınırlarını yerle bir edip, bütün özel hayatına bizi maruz bırakan, sokakta fütursuzca kahkahalar atan, en ufak bir ters durumda bütün nezaketi elden bırakıp kaba konuşan hatta küfredip şiddete başvuran insanlar sizce de çok artmadı mı?

Çocuklar bazen doğal halleri olarak ‘kaba’ sayılabilecek şekilde davranabiliyorlar. Herkesin içinde pırt sesi çıkarıp of koktu diye durum tespitinde bulunabiliyorlar mesela 🙂 Hasta birine çok korkunç görünüyorsun diyebiliyorlar, üzülüp üzülmeyeceğini hesaba katamadan. Yemekten sonra geğirebiliyor, çamurlu ayakkabılarının nereleri kirlettiğini hiç düşünmüyorlar. Bu halleri bazen çok samimi, bazen sevimli gelse de hepimiz biliyoruz ki, yetişkinlik, saygınlık, seçkinlik çocukken ihmaline göz yumduğumuz o görgü kurallarından geçiyor. Bazen bazı kurallar çok detay gibi gelse de günümüz insanına, hepimiz aslında kibar davranışlar görmek istiyoruz ve o davranışların ne kadar iyi hissettirdiğini çok iyi biliyoruz.

 

Öyleyse ne yapacağız? Ağaç yaşken eğilir madem, çocuklarımızı bu konuda yetiştireceğiz. Görgülü kuşlar, gördüğünü işler, demişler. Elbette ailede nezaket, görgü varsa çocuk daha kolay öğrenecektir. Yoksa, ne kadar kitap okutursanız okutun pek de verim alamayabiliceğinizi bilin.

 

Ne Kadar Naziksin, geniş bir yelpazede görgü, nezaket kurallarını incelemiş. Kitap boyunca okuyucuya eşlik eden Kedi ile, kimi zaman tersinden, kimi zaman direk anlatımla nerede nasıl davranılması/davranılmaması gerektiğini anlatılıyor. Öyle uzun uzadıya da değil. Kısa cümleler, derli toplu maddeler halinde.

Kitabın çizimleri biraz daha naif olabilirdi diye düşünmedim değil. Bu haliyle biraz fazla zıpır, biraz kaba görünüyor gözüme. Belki çocukların ilgisini daha fazla çekiyordur bu tarz.

Velhasıl, Ne Kadar Naziksin şöyle derli toplu görgü kuralları açısından, uzun metinler ve öğretici bir dille bunları okumaktan sıkılacak çocuklar için kısa, öz ve bol görselle desteklenmiş, kuvvetlendirilmiş anlatımı ile iyi bir seçenek olabilir. Tabi önce ailede bunların yaşandığını görmeli ki, kalıcı bir etki de olsun.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Ne Kadar Naziksin

Stephane Frattini – Stephane Ledu

Resimleyen: Jaques Azam

Çeviren: Çağla Miniç

Genç Timaş, 2010

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: