abone ol: Makale | Yorum

Tom Amca’nın Kulübesi

0 yorum
Tom Amca’nın Kulübesi

Her ne kadar şarkılarda sevilen için kullanılan “kulun kölen olurum” ifadesi kulağa hoş gelse de, normal şartlar altında, yani hayatın akışı içinde bir insanın bir başkasına köle olması kabul edilebilecek bir durum değil. Kölelik kurumu kalkalı çok oldu belki ama bu zamanda da bir yandan teknolojiye köleliğimiz gündemde sıkça yer buluyor. Onu bir kenara alalım şimdilik ve insanın insana köle olmasına gelelim.

Elimdeki kitap, kölelik hakkında. Onu bir şekilde muhakkak duymuş olmalısınız: Tom Amca’nın Kulübesi. Yanlış hatırlamıyorsam dünyayı değiştiren kitaplar arasında sayılıyor ve yayımlandığı 1852 yılında siyahi kölelerin dünyası başta olmak üzere, hayatı gerçekten de değiştirmiş. Amerika’da köleliğin kaldırılmasında etkisi büyük olduğu söylendiği gibi, 19. yy’da en çok satan roman ve İncil’den sonra en çok satılan kitap da olmuş. Hatta Abraham Lincoln Stowe’e “bu büyük savaşı başlatan, işte bu küçük hanımdır” demiş.

Tom Amca, itaatkar, akıllı, görevlerini hakkıyla yerine getiren bir köledir. Kitap her ne kadar onun etrafında dönüyor gibi görünse de, kölelikten kurtulmak isteyen/kurtulan başka siyahiler/melezler de mevcut. Onlardan bazıları kaçıp, köleliğin olmadığı topraklara giderler. Kimini efendisi azat eder ve o da köle bir yakınını kurtarmak/satın almak için eski yurduna döner. Tom Amca ise, efendilerine her zaman sadıktır. En son yaşadığı yerde öldüresiye dövülmesine rağmen sevgi ve merhamet dolu kalbi ile, kendine bunu yapanları bile affeder. Eski efendisinin oğlu George tarafından cesedi alınır ve gömülür.

Bu haliyle Tom Amca, bir yanağınıza vurulduğunda diğer yanağınızı çevirin öğretisinin kanlı canlı hali gibi görünür. Efendisinin dinine çok bağlıdır ve hep ilahilerine, duaya sığınır.

Tabi bendeki kitap çocuklar için hazırlanmış, kırpılmış hali. 500 küsur sayfa sayısı 144’e düşmüş. Bu kırpılmanın kopukluğu epey belli. Özet gibi bir metni okuyarak kitap hakkında pek de doğru fikirler elde etmek mümkün mü bilmem. En azından orijinal tadı alamayacağımız kesin.

Kitabı 12+ kategorisine koymayı uygun buldum. Dünya edebiyatına açılacağı sırada, kitabın hikayesi, etkileri vs de anılarak bu yaş grubundaki çocuklara tavsiye edilebilir.

Kitap, Tom Amca’nın eski sahibinin oğlu George’un dilinden şöyle bitiyor:  Tom Amca’nın kulübesine baktığınız zaman kendi bağımsızlığınızı hatırlayın. Dürüst ve iyi bir insanın anıtı sayılacak kulübeye bakın ve onun gibi olmaya çalışın.

Günümüzde kölelik kurumu yok belki ama çok şeye köle olduğumuz da ince duyuşlu bakışlardan kaçmayan bir gerçek. En azından instagramdaki beğeni ve takipçi sayılarının kölesi olmamak niyetini dile getirip, şimdiden iyi okumalar dileyelim.

 

Tom Amca’nın Kulübesi

Orijinal Adı: Uncle Tom’s Cabin

Yazan: Harriet Beecher Stowe

Simge Yayıncılık

144 sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: