abone ol: Makale | Yorum

Tuhaf Masallar

0 yorum
Tuhaf Masallar

 

 

Hayta ile Cemşit’ten hatırladığımız Aslıhan Atik’in Tuhaf Masallar’ı var bugün masamızda. Kitap, Cıncık Ormanındaki, Cıncık Okuluna giden öğrencilerin başından geçenlerle bazı değerlerin önemi anlatıyor. Aslıhan Atik’in dili masalsı hikayeleri okuma zevkini arttırıyor. Okuyucu ile konuşarak “tatlım”, “lütfen burayı iyi oku”, diyerek anlatıyor Cıncık Ormanında olan biteni. Masal başlığına yakışır şekilde, lafı uzatmadan hikaye ediyor.

Salyangoz Sali, köstebek Köskös, karınca Rınrın ve diğerleri… Bir de ormanın ırmakları var ki, isimleri pek tatlı.. Reref, Şipşip, Eğribüğrü ırmakları. Çeşit çeşit hayvan, ırmakları olan bir orman… Elbet macera eksik olmaz.

Maceraların değer odaklı olduğunu da söylemiştik. Yardımlaşma, yalanın kötülüğü, temizlik, paylaşmak, cesaret, kötü şakalar, yaşlılara saygı, alay etme, zarar verme… Değerler iyi güzel de, genel olarak kahramanlarımız hep bir kötü bir olay yaşayıp, pişman olduktan sonra akıllanıyor. Aslıhan Atik’in akıcı üslubu ile, kurgular biraz daha farklı olsa, ne harika olurdu diye düşünmeden edemiyorum.

Yine de elbette, değerler eğitimi odaklı hikayeler arıyorsanız, kesinlikle dikkate değer. Şimdiden iyi okumalar…

 

Tuhaf Masallar

Yazan: Dr. Aslıhan Atik

Resimleyen: Müzeyyen Yılmaz

Mayıs 2018, 69 sayfa, 8+

Beyan Çocuk

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: