abone ol: Makale | Yorum

Uçan Halı

0 yorum
Uçan Halı

 

Kaf Dağını, Kaf Dağı ile yolu kesişen masalları elbet duymuş, dinlemişizdir. Sanırım herkesin az çok merak ettiği bir diyar orası. Ve belki de herkesin hayal gücü kadar farklı yansımaları var. Uçan halı o masallarla dünyama girmiş ve beni evimizde uçmak için en pratik olduğunu kestirdiğim halı üzerinde beni çeşitli denemeler yaptırtan bir masal figürü olmuştur. Evet, halıyı balkona serdim ve kulağına hadi uç diye fısıldadım. Çok şükür ki kendim uçurmaya çalışmamışım!

Uçan Halı ise o Kaf Dağı ile yolu kesişen, masal kahramanlarının ve kitabımızın kahramanının yolculuğunu anlatıyor bize.

Trenin kaçtığı o yağmurlu günde, kahramanımız (sahi neydi adı, adını bahşetmiş miydi bize?) küçük kız hemen kalkmak üzere olan bir Uçan Halı görür. Treni kaçırmış olsa da halıyı kaçırmaz ve macera başlar.

Uçan Halı hangi yolculara hizmet etmektedir, merak ettiniz mi? Dev, Peri, Cüce, Prenses ve halı sürücüsü İri Kıyım… Bir yandan onların masallarını öğreniriz, bir yandan farklı yerler, kişiler görürüz. Aslında bir de hepsinin birden içinde yer aldığı masal örülür satır satır. Birbirinden farklı alemlerde gibi duran bu yolcular, birbirini tanıdıkça birleşirler, birlikte kötülüğe karşı mücadele verirler.

Uçan Halı masallar diyarında geçen bir hikaye. Masal içinde masalları var. Ah o halıda bir yolcu da ben olsaydım dedirtiyor size. En sonuna neyse ki herkes mutlu sona kavuşuyor.

Kahramanlarımızın masallarını dinlerken, düşüncelere daldım ara ara. Aslında hepimizin bir yitiği, kaybettiği var. Ve hayatımız bir açıdan, onu bulma serüveni. Dolayısıyla herkes aradığının değerince bir yolculuk yaşıyor ve o yolda, benzer şeyleri arayanlarla karşılaşıyor.

Uçan Halı, Sevgi İçigen’in ilüstrasyonları ile tatlılaşmış. Şimdiden iyi okumalar dileyelim.

 

Uçan Halı-Kaf Dağına Yolculuk

Yazan: Melek Çe

İllustrasyon: Sevgi İçigen

15.Baskı Nisan 2016, 143 sayfa

Uğur Böceği Yayınları

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: