abone ol: Makale | Yorum

Uçan Kısrak

0 yorum
Uçan Kısrak

 

Muhtemelen bir sahaftan almış olmalıyım Uçan Kısrak Arap Masalları kitabını. Şu anda internet ortamındaki kitapçılarda temin edilemiyor olarak görünüyor ama kim bilir, bir kitapçı/sahaf rafında size göz kırpabilir.

Uçan Kısrak ince bir kitap. İçinde birkaç tane masal var. Masalların kimi, daha önce dinlediğimiz menkıbelere, masallara benziyor. Zaten masallar, yılların, yolların içinde olgunlaşıyor, her beldeden, kültürden bir çeşni barındırıyor.

Masalların pedagojik olarak uygun olup olmadığını da sorguladığımız zamanlardayız. Çocuklarımız ekranda onlarca insanı öldürdüğü oyunlar oynayınca korkmuyor ama masalın içinde peri, büyü geçince endişeleniyoruz. Bu ne yaman çelişki böyle 🙂 Bu açıdan bu masalların içinde de ateşten kızlar, bir ipliğe düğüm atıp üflenince yardıma koşan peri anneler, büyü yüzünden aslana, kaplana, kartala dönüşmüş cengaver delikanlılar var.

Masallardaki bir iki nokta özellikle çok hoşuma gitti. Her masal gibi bunlar da öğretici ama bu noktalar çok daha net ifade edilmiş. Mesela onlardan biri; insanın, başkalarını yönetebilmeye hazır olması için, önce kendisini yönetmesi gerektiğinin ifade edildiği satırlar… Yine çocuğun doğaya yakın olmasının, onun eğitiminde önemli olduğunu da aynı masalda okuduk.

Uçan Kısrak kitabını ben sevdim. (MEB de tavsiye etmiş) Masallara ilgi duyanlara şimdiden iyi okumalar dileyebiliriz.

 

 

Arap Masalları Uçan Kısrak

Erdem Çocuk, 2005

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: