abone ol: Makale | Yorum

Yaşlı Kadın ve Papağan

0 yorum
Yaşlı Kadın ve Papağan

 

Yazarının adını görünce aldığım bir kitap oldu Yaşlı Kadın ve Papağan. İyi kalemlerin çocuklar için de yazmasını zaten istiyoruz. Bakalım neler yazmış diye de görünce almak istedim.

Kitabı okurken bir çocuk kitabı olarak sunulmasa da olabilir diye düşündüm. Pekala öykü seçkileri içinde yer alması da tercih edilebilirdi. Yayınevi çocuk ve ilk gençlik edebiyatı kategorisinde yayınlamış bu kitabı. Belki sade kurgusu, anlatımı ile bu ayırım yapılmış olabilir. Aslında bu tür kitaplar, çocukları daha yetişkin edebiyatı kategorisindeki kitaplara geçiş yapmasını sağlamak açısından da iyi olabiliyor.

Kitap yaşlı ve epey fakir bir kadıncağızın başından geçen bir hikayeyi anlatıyor. Fakirliği kadar hayvan sevgisi de ön plana çıkıyor. Sadece seneden seneye kart attığı bir abisi vardır bu kadının ve abisi o kadar cimridir ki, pul parasına kıyıp da cevap olsun diye bir kart göndermez. En azından yaşlı kadının düşündüğü budur.

Yaşlı ve hatta topal olsa da, yapacağından vazgeçmeyen bir kadın imajı var hikayede. Gece karanlığındaki yürüyüşü, Rus hikayelerinde geçen soğuk ve çetin gecelerde yolda kalan insanları hatırlattı bana.

Kitabın sonunda yaşlı kadın arzusuna kavuşuyor. Hem de hayvan sevgisi sayesinde.

Gereksiz detaylara boğulmayan, önemli kısımları yakından gösteren bir edebi eser Yaşlı Kadın ve Papağan. Çizimlerle renklenen kitap, birkaç argo ifade de barındırıyor.

Şimdiden iyi okumalar.

Yaşlı Kadın ve Papağan

The Widow and the Parrot

Yazan: Virginia Woolf

Resimleyen: Fulya Hocaoğlu

1.Basım Ekim, 2012

3.Basım Haziran, 2017

Kırmızı Kedi Yayınevi, 44 sayfa 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: