abone ol: Makale | Yorum

Yeterince Tembel Misin?

0 yorum
Yeterince Tembel Misin?

 

Yeterince Tembel Misin, alt başlığı Aylaklar İçin Matematik olan bir kitap. Özellikle genel bir soru olarak matematik sularında karşımıza çıkan “günlük hayatta ne işime yarayacak?” sorusuna cevap olacak bir kitap gibi görünüyor.

Kitabın giriş bölümünde net görünen, ilerleyen bölümlerde de ara ara karşımıza çıkan haliyle, kitap aslında okuyucuyu matematiği sevmiyor, matematikten anlamıyor gibi düşünerek yazılmış gibi geldi. Hâlbuki matematiği çok seven ve kolayca öğrenip, bu sahada problem çözebilen okuyucular da olduğuna eminim. Onlar kendilerini biraz dışlanmış hisseder mi, bilemedim.

(“…kavram yanılgınız da muhtemelen matematik bilmemenizden kaynaklanıyor.” S. 19)

Fakültede matematik hocamız çok beyefendi, her halinden düzenli bir insan olduğu belli olan bir hocaydı. Matematikçilerin genellikle böyle bilindiğini ve gerçekten öyle olduğunu da söylerdi. Tarihte, bu imaja ters düşen ve bir düello sırasında hayatını kaybeden bir matematikçiyi aykırı bir örnek olarak vermişti. Benim zihnimde de bu imaj vardır fakat kitapta farklı bir yaklaşım okudum.

Çünkü biliyorsunuz ki matematik tembellerin ve bir şeyi yapmak yerine onun hakkında uzun uzun düşünen aylakların bilimidir. Zaten bu bilimin amacı da bir işi en kısa, en ekonomik ve en kolay şekilde kotarmaya çalışmaktan başka bir şey değildir.” S.23

Aslında bu cümleye pek de katılamıyorum.

Kitapta matematiğin hayatın çok göz önünde olan kısımları gibi, çok ilginç noktalarında da nasıl kendini belli etmeden (görene değil tabi ki) yer aldığını gösteren pek çok örnek var. Ayrıca bölümlerin kiminde bir dizi, kiminde kitap, video anlatımı, çeşitli web siteleri gibi farklı kaynaklara da okuyucuyu yönlendiriyor. Böylelikle kitapta bahsedilen konuların farklı mecralardaki izlerini de sürebilirsiniz.

Kitabı aslına bakarsanız çocuk kitabı olarak elime alıp okudum. 12+ kategorisine koymayı düşündüm, okudukça. Epey şakacı dili daha küçük yaşların da ilgisini çekecektir muhakkak. Fakat konuların geneli ve öneriler vs düşünülünce 12+ iyidir diye düşündüm. Fakat kitaptaki dizi önerisi (Criminal Minds-Amerikada’daki gerçek suç olaylarından hareketle çekilen bir dizi ve gerilim-aksiyon kategorisinde yer alıyor, cinayetler, korkunç suçlar işleniyor.) ve en son verilen matematikle ilgili filmler listesinde izlediğim birkaç filmi düşününce, onların 12 yaşındaki bir çocuğun izlemesine uygun olmadığından eminim. Ki sonradan fark ettiğim üzere kitap yayınevinin çocuk logosu ile çıkmamış. Cezve Kitap etiketi ile yayınlanmış.

Neticede kitap, matematik öğretmenlerinin, derste ilgi çekici ve matematikle ilgili konulardan bahsetmesi için iyi bir kaynak görevi görecektir.

Bu arada kalınmış diyerek elime aldığım kitapta, her yazı başlığı tam sayfa olarak veriliyor. Pek çok yazı zaten bir sayfa uzunluğunda. Yani başlık ve ilgili metin aynı yeri kaplıyor. Haliyle kalınlığının sizin/çocukların gözünü korkutmasına müsaade etmeyin.

Şimdiden iyi okumalar.

Yeterince Tembel Misin?

Aylaklar İçin Matematik

Yazan: Tuğba Coşkuner

1.Baskı 2018

Cezve Kitap, 224 sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: