abone ol: Makale | Yorum

Annemin Çantası

0 yorum
Annemin Çantası

Muhtemelen her çocuk gibi ben de “Annemin Çantası”nın cazibesini çok kuvvetlice hissederdim. Büyüdüm ve çantaları, özellikle minikleri, büyüklerde çok gözlüleri ve içinde şeker erimemiş, sakız yapışmamış çantaları hala çok severim.

Annemin Çantası, iki çocuğuyla parka giden bir annenin kocaman yardımcısı. Çocukların ve hatta çevredeki insanların, hayvanların neye ihtiyacı varsa içinden çıkarıyor gibi. Bu tabi çocukların dikkatini çekiyor ve en sonunda bir süper kahraman gibi görüyorlar koca çantayı.

Eh, sanırım anneler için, üstelik yaz ortasında park gezmesine gidilecekse çantası gerçekten de ihtiyaç olabilecek her şeyi koydukları bir eşyaya dönüşüyor. Çocuklar çantaların cazibesine kapılsa da aslında onları bize sevdiren, sanırım sevgili annelerimiz…

Sara Şahinkanat’ın metni şiirsel bir dille, bol kafiye ile yazılmış. Hikayeyi sanki dörtlük dörtlük okuyorsunuz. Ben bu kitabı atölyedeki öğrencilerime de okudum. Bu tür metinleri daha çok sevdiklerini dile getirdiler.

Resimlemeler Ayşe İnan’a ait. Sayfalardaki az metnin boşluğunu kaplayan, sayfayı dolduran, rüzgarı, sevgiyi, neşeyi hissettiren çizimler…

Çantanızdan çocuklar için balonu, kendiniz için kitabı, ansızın gelen fikirler için not defterini, tabi ki ıslak mendili, kağıt peçeteyi…. ihmal etmeyin diyeceğim ama çok mu olur?

Ben çocuklara, kitaptan sonra bir çanta olsaydın… sorularını sordum… Etkinlik örneği olarak şurada dursun…

Bir çanta olsaydın ne renk olurdun? Yeşil.

Bir çanta olsaydın ne taşımak isterdin? Su.

Bir çanta olsaydın ne taşımak istemezdin? Kokarca.

Bir çanta olsaydın büyük mü olurdun küçük mü? Çok büyük…

Bir çanta olsaydın nereye gitmek isterdin? Denizin ortasına.

Bir çanta olsaydın hangi gücün olsun isterdin? İnsan gibi konuşmak ve kusmak!

Şimdiden iyi okumalar.

 

 

Annemin Çantası

Yazan: Sara Şahinkanat

Resimleyen: Ayşe İnan Alican

1.Baskı Ağustos 2013

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: