abone ol: Makale | Yorum

Rüyayiyen

0 yorum
Rüyayiyen

 

Uykularıyla öyle ya da böyle bir şekilde, bir zaman başı derde girmeyen var mıdır? Ah onlar iyi bir uykunun nasıl da bir şifa kaynağı olduğunu çok iyi bilirler. Aslında Uykucular Ülkesi halkı da bunu biliyor ve en iyi uyuyanı kral seçiyorlar. En iyi uyku ile en çok uyku arasındaki farkı da çok iyi biliyorlar. İşte Rüyayiyen böyle bir ülke için pek gerekli bir minik.

Rüyayiyen kim? Kötü rüyaları yiyen bir yaratık. Uykucular Ülkesi kralı uzun yolculukları sonucu onu buluyor. Hatta bilinçli bir bulma bile değil. Fakat ne de olsa bulanlar, arayanlardır. Kralın sevgili kızı Uykucuk, gördüğü kötü rüyalar nedeniyle iyi bir uykudan mahrum kalıyor. Günden güne yüzü soluyor, zayıflıyor.. Buna çare bulmak da nihayet krala düşüyor.

Kralın seyahat kıyafetini Kraliçe ütülüyor.

 

İşte Rüyayiyen böyle bir derdi ve devasını anlatan bir hikaye kitabı. Michael Ende’nin daha önce burada andığımız Sabırlı Sakinyürür’ünden sonra açıkçası dil olarak biraz zayıf göründü gözüme. Halbuki uykulu filan da okumamıştım. Çeviriden kaynaklı mı acaba diye düşünmedim de değil, aslı nedir bilmiyorum.

 

Kitaptaki bir iki iç açan resimlerden…

Resimler de pek hoşuma gitmedi, itiraf edeceğim. Biraz gotik biraz karanlık geldi sanki. Nerede Sabırlı Sakinyürür’ün resimleri, nerede bunlar dedim kendi kendime. Kötü rüyalar yüzünden uyuyamayan bir prensesten bahseden kitabın ancak böyle resimleri olabilirdi derseniz, pekala derim.

Klasik 100 yıl uyuyan prenseslere karşı, iyi uyuyamayan bir prenses kitabı yine de fena bir alternatif değil. Rüyayiyen’in sadece çağrıldığı yere gitmesi, bunun için bir metin okunması zorunluluğu vs üzerinde düşünülecek detaylar. Çocukların uyku öncesi okuyacağı dualar böyle yorumlanabilir.

Kitabı çocuk edebiyatı atölyelerindeki çocuklara da okudum. İsmini ve kapağını görünce önce, kabuslara sebep bir canavarla karşılaşacağını sandı çoğu. Sonra tam tersine kötü rüyalarını yiyen biri, onları epey rahatlattı.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Rüyayiyen

Das Traumfresserchen

Yazan: Michael Ende

Resimleyen: Annegert Fuchshuber

Çeviren: Neylan Eryar

Kırmızı Kedi Çocuk

Eylül 2017, İstanbul

 

Trackbacks/Pingbacks

  1. Ayıcık ile Hayvanlar-Michael Ende-Çocuklar Okuyor - […] Sakin Yürür ve Rüyayiyen’den sonra okumak için en sona bıraktığım kitaptı Ayıcık ile Hayvanlar. Halbuki çok da […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: