abone ol: Makale | Yorum

Sabırlı Sakinyürür

0 yorum
Sabırlı Sakinyürür

 

Michael Ende’yi biliyor ve muhtemelen kitaplarındaki o eşsiz dünyadan acayip keyif alıyorsunuzdur. Momo, Bitmeyecek Öykü, Lokomotifçi Lukas bizi bambaşka alemlere götürür ve resmen büyütür. Kitapları bitince, biz artık kitaba başlayan kişi değilizdir. Biraz daha olgun, düşünceli, merak eden, soran, cevap bulan ya da en azından cevapları hisseden kişi olmuşuzdur. Onun daha küçük yaş grubuna da hitap eden kitaplarını da görünce hemen okumak ve sizinle de paylaşmak üzere almıştım. Önce Sabırlı Sakinyürür ile başlayalım… İnatçı Kaplumbağa ve bir davete icabet hikayesi.

Sabırlı olmak deyince, genellikle surat asıp oturularak yapılan bir şeyler canlanıyor gözümüzde. Belki de bu yüzden sabırlı olmayı sevmiyoruz, çocuklara da sevdiremiyoruz. Sabır, değerler eğitimi kitaplarında muhakkak rastlayacağınız bir konu. Eğer onları okudunuz ve pek de içinize sinmediyse lütfen bu kitabı da okuyun, çocuklarınıza okutturun.

Düğün Var!

28.Aslanın düğününe büyük-küçük, yaşlı-genç, şişman-zayıf, ıslak-kuru bütün hayvanlar davetlidir. Fakat Aslanın ini çok uzakta, düğün ise yakın bir zamandadır. Buna rağmen bizim İnatçı Kaplumbağa gitmeye karar verir… Fakat karar vermesi için tüm gün ve bir gece düşünür. Daha burada bile bize sabırlı olmayı salık vermiyor mu Sabırlı Sakinyürür? Yani düşünsene zaten kaplumbağasın, hızlı düşün bari? Hayır, ne de olsa her önemli iş sabır gerektirir, kararlar düşünerek verilir…

Kitaptaki hayvan isimlerini pek sevdim. Güvercin Gümüş Kursak, Salyangoz Kaygılı Kaygansümük,  kertenkele Sıska Süslüayak, karga Hapşu Huysuz Hakbilir, örümcek Çarçabuk Çaprazip …

Sabırlı Sakinyürür’ün karşılaştığı tüm hayvanlar ona geri dönmesini, düğüne asla yetişemeyeceğini söylerler. Üstelik biliyor musunuz kaplumbağamız ilk başta ters yöne doğru gitmiştir. Orada bile sabırlıdır, doğru yönü söylemesi için uzunca bekler Salyangoz Kaygılı Kaygansümük’ü. Sonra doğru yöne, aynı kararlılıkla yola koyulur.

Onca itiraza, düğüne yetişemeyeceğine dair gayet mantıklı açıklamalara, geri döndürme çabalarına, hatta “Kıt aklınla orayı nasıl bulacaksın?” küçümsemesine rağmen hep aynı cevabı verir Kaplumbağa: Adım adım. Üstelik kendine inancı da tamdır, “tam vaktinde orada olacağım” der herkese. Hatta fazla hızlı gitme, vaktinden önce orada olursun diye kendi kendine espri bile yapar.

Bakın buraya bir mim koyalım. Sabır, neşeli bir iştir. Surat asarak yaptığımız o her neyse, hiç de sabır kategorisinde sayılmıyor bence. Sabreden derviş, muradına erecek elbet. Geçenlerde okuduğum duadaki gibi “yüzde açıkça görülen neşe ve huzur” ile erelim muradımıza da.

Düğüne tam vaktinde yetişmiş neşeli bir Kaplumbağa 🙂

Evet, Sabırlı Sakinyürür gerçekten de düğüne tam vaktinde yetişir. Ufak bir fark vardır düğünde ama ne önemi var. Düğüne yetişti işte, hem de tam zamanında 😉 (Burası kitabı okumayanlara spoiler olmasın;) )

Michael Ende’nin bu yaş grubu için yazdığı diğer kitaplar da çok yakında burada olacak inşallah.

Şimdiden iyi okumalar. Neşeli sabırlar.

 

Sabırlı Sakinyürür

İnatçı Kaplumbağa

Yazan: Michael Ende

Resimleyen: Michael Mayer

Çeviren: Ayça Sabuncuoğlu

Kırmızı Kedi Çocuk, Ekim 2016

5+

 

Trackbacks/Pingbacks

  1. Ayıcık ile Hayvanlar-Michael Ende-Çocuklar Okuyor - […] Sabırlı Sakin Yürür ve Rüyayiyen’den sonra okumak için en sona bıraktığım kitaptı Ayıcık ile Hayvanlar. Halbuki çok da temel bir konusu…
  2. Rüyayiyen-Michael Ende-Annegert Fuchshuber-Çocuklar Okuyor - […] derdi ve devasını anlatan bir hikaye kitabı. Michael Ende’nin daha önce burada andığımız Sabırlı Sakinyürür’ünden sonra açıkçası dil olarak…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: