abone ol: Makale | Yorum

Bir İnşallah Masalı

3 yorum
Bir İnşallah Masalı

2017 yılının Ağustos ayında, çocuk edebiyatı dünyasında yeni tıkırtılar hatta fokurtular duyduk. Mutfakta yeni bir “Cezve” vardı. İlk yayınlanan eserlerin büyük çoğunluğu şu anda masamda. Kitaplar, kaliteli baskılar, özgün çizimler ve okumayı dört gözle beklediğimiz isimlerle, oldukça heyecan uyandırıyor. Onlardan bir tanesi de Bir İnşallah Masalı isimli kitabı ile Sümeyra Turanalp.

Sümeyra’nın masallarına Beyaz Bulut dergisinden aşina olduğumdan, doğrusu iki kapak arasında, derli toplu okumayı da çok istedim. Fakat Cezve Çocuk ile karşımıza çıkan bu Bir İnşallah Masalı, dergide okuduklarımız değil. Yazar yepyeni ve tek bir hikaye ile karşımızda. Dilerim, dergi sayfalarındaki Don Kişot’la Nasreddin Hocayı aynı kurguda buluşturup, bir de ördek kovalatan masalı gibi diğer yazıları da çok yakında kitap olarak masamızda durur.

Bir İnşallah Masalı’nda sınıfça kampa giden, daha doğrusu gitmeye çalışan bir grup öğrenciyi okuyoruz. Esas kızımız Zeynep. Biraz yaramaz, muzip, akıllı, has kız. Bu yaş grubu hikâyelerinde, biraz da mesajını eğlence ile karışık vermek istiyorsa yazar; ayarı kaçmış abartılar, Amerikan filmlerinden/kitaplarından yapışıp sayfaya akmış ama kurgu ile bütünleşmek şöyle dursun, ayakkabıya yapışan sakız hissi veren detaylar okuyabiliyoruz. Metin ister kaliteli olsun, ister üç editör bakışı ile tekrar gözden geçirilmesi gereksin, akışı, ruhu bozuyor böyle eklemeler. Hâlbuki Bir İnşallah Masalı, ne komik görünmek için zorla gülen çocuk iticiliğinde, ne de mesajın ciddiyetine halel gelmesin diye sürekli somurtan hoca kıvamında. Evet, kitabın bir mesajı var, “öyle kesin konuşma, her tedbire rağmen işler olacağına varır, o nedenle sen yine de inşallah de” diyor bize kısaca… ya da uzunca… Nihayetinde gayet bizden olan bu mesaj, yine gayet bizden olan bir kurgu ile, hayatın içinde, nabzını yakalamış bir ritimle anlatıyor bize. Her ne kadar plan program yapsak da, hepsinin üstünde bir kader olduğunu anlatırken; ne bize of o zaman boşver dedirtiyor ne de olmaz, illa ki benim dediğim olacak diyor. Tam aksine; olanda akışı yakalamayı, günü zehir etmeden keyif almayı gösteriyor bize.

Siz Flütçe Konuşabiliyor muydunuz?

Masal oldukça eğlenceli. Keyfinizi diri tutan bir yoğunluğa sahip. Dini unsurlar sevimlilik ve kolaylık abartısı olmadan hayatın akışında verilmiş, tıpkı hepimizin yaşadığı gibi.

Karakterler “kurgulanmamış” da, sanki komşularımızdan, okul arkadaşlarımızdan, akrabalarımızdan seçilmiş. Çocuk karakterlerin yanı sıra Şoför Selami favorilerimden oldu.

Kağan’ın masal içinde masal anlatması katmanlı bir zenginlik yaşatıyor bize. Biraz da korku belki 🙂

Öğretmenin sükûneti, çocuklara hâkim duruşu, onların büyümesi için tam da gerekeni yapan, gereksiz müdahalelerle özgünlüğü törpüleyen biri olmaması gözden kaçmıyor.

Çeşitli dil oyunları da keyfimizi arttırıyor. Flüton gezegeninde flütçe konuşuluyor olması sizce de çok tatlı bir detay değil mi?

Kitap, Yavuz Girgin’in siyah beyaz çizimleri ile zenginleşmiş. Çizerin de ellerine sağlık.

Sümeyra Turanalp inşallah daha çok yazar… Beyaz Bulut’tan aşina olduğumuz masallarını da kitap olarak elimize alma isteğimiz inşallah dua niyetine geçer.

 

Bir İnşallah Masalı

Yazan: Sümeyra Turanalp

Çizen: Yavuz Girgin

Cezve Çocuk, Ağustos 2017

127 sayfa

  1. Merhaba. Kitap tek bir hikayeden mi olusuyor yoksa bir cok hikaye yer aliyor mu kitapta. Anaokulu ogrencilerim icin kisa hikayelerden olusmasi benim icin artı oluyor.

    • Birkaç hikayeden oluşan bir roman gibi düşünebilirsiniz. Fakat anaokulu öğrencileri için biraz erken olabilir bu kitap.

  2. Teşekkür ederim dostum. İnşallah masallarım da kitaplaşır bir gün.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: