abone ol: Makale | Yorum

Tersine Dönen Dünya

0 yorum
Tersine Dönen Dünya

Tersine Dönen Dünya küçük hikayelerden oluşuyor. Kitapta okuyucusunu bekleyen tam on beş hikaye var. Bu haliyle ilk sayfalarda Rodari’nin Telefonda Masallar kitabını hatırlattı bana. Üstelik Tersine Dönen Dünya’dan hemen bir iki kitap önce Şipşak Hikayeler’i okumuştum. Şipşak Hikayeler’de zihin jimnastiği yaptıran hikayeler olsa da, bazıları o kadar sevimsiz geldi ki çocuk ruhu açısından, kitabı okuyup rafa kaldırdım, tanıtmak istemedim. Onun üzerine Tersine Dönen Dünya, ferah bir nefes aldırdı.

Mustafa Ökkeş Evren, dil’e “önce söz vardı” dedirterek başlıyor kitaba. İlk hikaye kısacık ama anlam yüklü. “Önce ahenk vardı” diyor “nota” ve hem tartışmayı bitiriyor hem ahenkli hikayelerin kapısını aralıyor. Hikayelerin uzunluğu farklı farklı. Bazen bir manifesto okur gibi, bazen sizi çepeçevre saran bir masal kitabı okuyor gibi hissediyorsunuz. Kitapta şiirler de yer alıyor, kurguların içinde. Bu da ayrı bir zevk oluyor okurken.

Resimler Nurten Deliorman’a ait. Kitabı daha da naifleştiren çizimler olduğu kesin. Yalın, latif…

Kitabın kapak tasarımını görünce “hikaye” notunu da fark etmediğim için, bir etkinlik, bilmece-bulmaca kitabı ile karşı karşıya olduğumu sanmıştım. Açıkçası editör ben olsaydım kesinlikle kitaba adını verecek hikaye bir başkası olurdu diye düşündüm. Tabi ki kapak tasarımı da farklı olurdu.

Kısa hikayeleri, bizden hikayeleri seviyorsanız gönül rahatlığıyla edinebilirsiniz.

Şimdiden iyi okumalar.

 

 

Tersine Dönen Dünya

Yazan: Mustafa Ökkeş Evren

Resimleyen: Nurten Deliorman

Nar Çocuk Yayınları

1.Baskı Mayıs 2017, 87 sayfa

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: