abone ol: Makale | Yorum

Benek Tozu ve Diğer Müthiş Sırlar

0 yorum
Benek Tozu ve Diğer Müthiş Sırlar

 

Roald Dahl adını duymuşsunuzdur. En azından Çarli’nin Çikolata Fabrikası’nı biliyorsunuzdur. İşte o kitabın yazarıdır Dahl ve daha pek çok kitabı vardır, çocuk edebiyatı alanında. Çarli’nin Çikolata Fabrikası belki filmi de olduğundan, diğer eserlerine nazaran daha çok biliniyor. Belki de o fabrika hayali çok lezzetli olduğundan…

Öyle ya da böyle… Roald Dahl çocuk edebiyatı okuyucuları için önemli bir isim ve elimizdeki kitap da Roald Dahl okuyucularının çok seveceği bir yayın.

 

Adı “Benek Tozu ve diğer Müthiş Sırlar”. Benek Tozu, Çarli’nin Çikolata Fabrikası kitabından çıkarılmış bir bölüm. Kitapta bu taslağın yanı sıra yazarın günlüğünden notlar, bazı fikirleri, sırları, çocukluğuna dair detaylar, o güzel kitapları yazarken nasıl çalıştığına dair bilgiler var. Bu kitap, sanki yazarla, yazar hakkında sohbet etmişsiniz de onları yazıya geçirmişler gibi.

Kitaptan bazı notlara ne dersiniz?

Çarli’nin Çikolata Fabrikası’na 7 değil 10 çocuk gidiyormuş ilk taslakta.

Bir zamanlar kakao çekirdekleri ticarette kullanılıyormuş ve on kakao çekirdeği ile bir tavşan alınabiliyormuş.  Söylemeden geçmeyeyim, kitapta çikolata hakkında da ilginç bilgiler var. Bir de Wonka fabrikasından tarifler var. Acaba tadı neye benzer diye düşünmeden edemiyor insan.

Kitabı Quentin Blake resimlemiş ki kendisi The Minpins dışındaki bütün Dahl kitaplarını resimlemiş. Blake, Roald Dahl ile sıkı arkadaşlarmış ve bazen karakterler üzerinde beraber çalışıyorlarmış.

Yazarın karnesine düşülen bazı notlar sizi çok şaşırtacak. İşte Dahl’ın 15 yaşındayken İngilizce Kompozisyon için karnesine yazılan:

Israrla yerinde sayıyor. Kelime dağarcığı yetersiz, kurduğu cümleler yanlış. Bana bir deveyi anımsatıyor.

Acaba bunları yazan öğretmenler yıllar sonra şaşırdılar ve hatta utandılar mı?!

Bir başka karne!!

Dahl’in kitapta yer alan günlük notlarında tabiatla ilgili yazıları çok güzel. Zaten öğrendiğimize göre bahçesinin ucundaki bir kulübede yazarmış yaz kış. İşte o kulübede sadece yazmamış, bahçenin, tabiatın renkten renge, şekilden şekle girişine tanıklık etmiş. Hayvanların kış uykusuna yattıklarını görmüş. Baharla uçuşan uğur böceklerini gözden kaçırmamış. Bu güzel satırları okurken onun ne kadar şanslı olduğunu düşünüyorsunuz. Ki kendisi de bunun farkında ve şu satırlarla sanki bize dil çıkarıyor:

“Üzgünüm ama eğer şehirde yaşıyorsanız, bu muhteşem güzelliklerin hiçbirine şahit olamazsınız.” s.51

Roald Dahl “İyi fikirler hayaller gibidir çabuk unutulur.” Dermiş ve kendisi aklına parlak bir fikir geldiğinde hemen not edermiş. Bu fikir her zaman geçerli olacak!

Bu kitabı bir iki Roald Dahl kitabı okuduktan sonra okumanız alacağınız tadı arttıracaktır diye düşünüyorum.

Şimdiden iyi okumalar.


Benek Tozu ve diğer Müthiş Sırlar

Yazan: Roald Dahl

Resimleyen: Quentin Blake

Çeviren: İpek Şoran

Can Çocuk, Mart 2016

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: