abone ol: Makale | Yorum

Çaylak ile Filozof-1

0 yorum
Çaylak ile Filozof-1

 

 

Hani bazen tesadüfen orada bulunduğunuz için, bazı ayrıcalıklardan yararlanıverirsiniz.O zaman elde ettiğiniz o şey baldan tatlı oluverir. Çaylak ile Filozof’u okurken nedense böyle hissettim. Çocuk edebiyatı ile ilgilenmesem, belki bu kitabı okumayacaktım. Halbuki pek keyifli bir okuma oldu. Yaş grubundan önce yetişkinlere öneririm bu güzel kitabı, özellikle ben’lik üzerine, kim’lik üzerine düşünmeyi okumayı seviyorsanız, lezzetli bir meyve gibi düşünebilirsiniz.

Filozof’un Çaylak adını verdiği, aslında etrafı tarafından epey “aylak” olarak değerlendirilen delikanlı ile, o delikanlının Filozof demeyi uygun gördüğü yaşlı kadının sohbetini okuyoruz kitapta.

Filozof’un çocukluğu…

Filozof nasıl biridir? Her şeyden önce nasihat etmeyen, konuşan; düşüncelere ve tercihlere saygı duyan, anladın mı değil de anlatabildim mi diye soran ve harika hikayeler anlatan biri… Bu özellikleri ile “şiddetli geçimsiz” bir aylak ile bile ne güzel iletişim kuruyor, ki bu bölümler belki de yetişkinlere gerekli daha çok…

Kitapta Prokrustes’in karyolası, Theseus’un gemisi, Hebenneka’nın kolyesi, Galapagos kaplumbağasının hızı, Abbas ibn Firnas’ın kanatları derken ben’lik üzerine, ne kadar özel ve biricik olduğumuz üzerine fikirlerini ince ince işliyor Filozof. Böylece işe yaramaz bir aylak olduğunu kabullenmiş Çaylak bile, biricikliğinin farkına varır hale geliyor.

Kitabın en büyük sürprizi sonda geldi. Bu Çaylak ile Filozof kim, aynı evde mi yaşıyorlar, yoksa Çaylak gelip gidiyor mu diye düşünürken, yazar bu merakımızı hissettiğini de göstererek, en sonda merakımızı gideriyor ve şaşırtıyor bizi.

Filozof’u pek sevdim. Ayrıca bargamotlu ve şekersiz çay içtiğini okumamım da bunda etkisi var tabi ki.

Kitap yeni maceralara hazır olmamız gerektiğini söyleyerek bitiyor ki zaten çoktan 2. kitap yayınlandı bile. Merak etmeyin, onu da en kısa sürede okuyup, buradan size anlatacağım. Hala almadıysanız ( 7. baskıyı yaptı kitap) hemen edinmenizi önerebilirim. Şimdiden iyi okumalar.

 

 

Çaylak ile Filozof-1

Ben Bir Neyim?

Yazan: Özkan Öze

Resimleyen: Nurcan Karabağ Yılmaz

Uğurböceği Yayınları,

7.Baskı Şubat 2019, 127 sayfa

9+

(Yayınevi 9+ yaş kategorisine almış kitabı ama çocuğun kitap okuma seviyesine göre +12 daha uygun geldi bana.)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: