abone ol: Makale | Yorum

Muga Zıpzıp Ormanda

0 yorum
Muga Zıpzıp Ormanda

Betül Zarifoğlu’nun ilk kitabı var bugün masamızda. Bulutların üzerinde yaşayan Muga cinsi yaratıklar yağmurun ve karnı yağmasından sorumludurlar.

Onlardan biri olan Muga Zıpzıp biraz yaramazdır. Ve artık yaramazlıklarının sonucuna da katlanması gerekmektedir. Tam temizlik cezası almışken tekrar yağmur zilleri çalar ve Zıpzıp ilk defa gökkuşağını görür. Ona yaklaşır yaklaşır ve üzerinden kayarak dünyaya inip inmeyeceğini merak eder. Sonuç malum…

Kendini yeryüzünde, hem de bir ormanda buluverir. Ormanı, ormandaki hayvanları tanıma sürecinden sonra, ki bu süreç kurgunun asıl kısmını oluşturuyor da diyebiliriz, Muga Zıpzıp yağmurla karşılaşır.

Ömründe ilk defa yağmurun altındadır ve yağmurla beraber sıla özlemi kendini belli eder.

Orman halkı tam bu patavatsız ve meraklı, faklı yaratığa alışmıştır ve sevmiştir fakat ona yardım da edeceklerdir elbet. Böylelikle Muga Zıpzıp’ın eve dönüş yolculuğu da başlar. Eve döndüğünde bulutlardan hayvan arkadaşlarının şekillerini yapar ve ve böylelikle onlara selam gönderir.

Kim bilir, belki de gökyüzünde çeşitli hayvanlara benzettiğimiz bulutlar Muga Zıpzıp’ın hayvan dostlarına verdiği selamdır. Şimdiden iyi okumalar…

 

Muga Zıpzıp Ormanda

Yazan: Betül Zarifoğlu

Resimleyen: Müzeyyen Yılmaz

Şubat 2018, Beyan Çocuk

80 sayfa, 8+

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: