abone ol: Makale | Yorum

Mavi Rüyalar Gören Çocuk

0 yorum
Mavi Rüyalar Gören Çocuk

 

 

Aşinamız Keloğlan var bugün karşımızda. Mavi Rüyalar Gören Çocuk olarak arzı endam etse de, rüyalarda değil gerçek hayatın tam ortasında… Ayrıca rüya gibi bir hayat da değil belli ki…

Kitap daha en başından bambaşka bir dünyaya çekiyor bizi. Belki de bir rüya alemine tutup çekiyordur elimizden.

Evvel zaman içinde

Kalbur saman içinde

Mevsimlerden ses mevsimi

Aylardan kedi ayı

Günlerden ise bülbül günüydü. Sabahın ilk ışıkları ile uyandım.

 

Böylece masal dünyasına gözlerimizi açıyoruz biz de. Önce Keloğlan ve Tata(köpeği) Titi(kedisi) ile oyun oynuyor. Tata ile Titi gözden kaybolunca sıkılmaya başlıyor ve alıyor sapanını eline. Kuş vuruyor Keloğlan! Böylece alengirli bir macera da başlamış oluyor. Çünkü kırk kuşu, Haramilerin reisi alıyor Keloğlan’ın elinden. Eh Keloğlan bu işe göz yumar mı! Tereyağından kıl çeker gibi haramilere oyunlar oynamaya başlıyor. Epey de can yakıyor bazısı… Sonra Padişah’ın dikkatini çekiyor ve saraya çağırılıyor amma velakin değil ödüllendirilmek, zindana atılıyor.

 

Kırk haramilere oynadığı üç oyunun cezası mıdır ki, zindanda kaldığı vakit, dışarı çıkabilecekken yine oyunlar oynar ve her defasında söz aldığı halde ancak üçüncüsünde salıveriyor Padişah, Keloğlan’ı.

Padişah da sanki bu gecikmenin diyetini öder gibi üç kese altın verir Keloğlana. Masal boyunca Ali Cengiz oyunları ile haramilere kök söktüren Keloğlan artık sanki daha akıllanmış uslanmıştır ki, daha eve varmadan altınların çoğunu yoksullara dağıtır.

Mavi Rüyalar Gören Çocuk güzel bir Keloğlan masalı. Resimler Serap Deliorman kalitesinde… Şimdiden iyi okumalar.

 

Mavi Rüyalar Gören Çocuk

Yazan: Mustafa Ruhi Şirin

Resimleyen: Serap Deliorman

1.Baskı Eylül 2015, Nar Çocuk

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: