abone ol: Makale | Yorum

Etkinlikler cazip gelmiyor

0 yorum
Etkinlikler cazip gelmiyor

Son zamanlarda çok gündemimde olan ve buradan paylaşmak istediğim bir konuya değineceğim. Malum sosyal medyada oldukça popüler olan anne etkinlikleri dolanıyor. Tüm annelerin bu özverilerini takdir ediyorum.

Bu durumun ilk önce anaokulunda görev almam hasebiyle toplumsal anlamda çocuklarımıza yansıyan yönüne değinmek istiyorum. Anaokuluna gelen çocuklarımızın bir kısmı için -ne kadar farklı ve güzel olsa dahi- etkinlik yapmanın cezbedici tarafı zayıf. Bu çocuklar, gelişimi normal belki de normal üzerinde seyreden çocuklar. Velilerle görüştüğüm zaman bana gururla: ‘Hocam, bizim evimiz bir anaokulu gibi zaten. Her etkinliği yapmışızdır. Yahut her materyali/oyuncağı almaya çalışırız.’ vb şeklinde açıklamalarla sıklıkla karşılaşıyorum.

ŞAHSİ görüşüm gününün üçte ikisinden çoğunu okulda geçirecek bir çocuğa evde de etkinlik yüklemesi yapmamak yönünde. Sayın MEB bakanımız @ziyaselcukprofdr bir alıntı yapmıştı geçenlerde şu manada: ‘Çocuklarımızın üretmesini istiyorsak sıkılmalarına imkan tanımalıyız. Sıkılan insan arayış içine girer ve üretir.’ Günün çoğunu okulda geçiren bir çocuk okul ortamında yeteri kadar etkinlik yapar. Velilerimizle görüşünce diyorum ki: ‘Okul dışı vakitlerde bol akraba ziyareti yapabilirsiniz, açık havada vakit geçirebilirsiniz ve evde serbest oyun kurmasına/üretmesine imkan sunabilirsiniz. Sorumluluk vererek ev içerisindeki işlere dahil edebilirsiniz.’

Okul toplu hareket edilen bir ortam. Ev ise sınırların bireysel tercihler doğrultusunda çizilebildiği bir nefes alma imkanı sunmalı. Tüm bunlardan evde sıfır etkinlik yapılmasını önerdiğimiz algılanmasın lütfen. Sadece her şey yerinde ve dengede güzel demek istiyorum. Arada evde yapacağımız etkinlikler hayatımıza bir renk katacak ve kıymetli olacaktır. Ayrıca ev okulu tercihinde bulunan gayretli bir annenin de durumunu ayrı ele almak gerekir diye parantez açıyorum.

İkinci olarak da bu ev etkinliklerinin yoğun bombardımanı biz anneleri yetersizlik duygusuna itmemeli. Hayatı doğal akışında yaşayarak yolumuza devam edelim. Kusur ve eksiklerimizle yapabildiklerimiz ve yapmak istediklerimizle hepimiz evlatlarımızın iyiliğini istiyoruz.

Hatice Uslu Kocabaş

American Montessori Society-AMS Montessori Eğitimcisi/Educator

GEÇA Anaokulu Eğitim Koordinatörü/Education Coordinator

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: