abone ol: Makale | Yorum

Kim Kurtarsın Bu Ayıyı?

0 yorum
Kim Kurtarsın Bu Ayıyı?

 

 

 

Daha önce Kırmızının Mirası ve Üç Sihirli İnci masallarından tanıdığımız Sezai Ozan Zeybek kaleminden Kim Kurtarsın Bu Ayıyı masalı, bugünkü misafirimiz.

Kitabın adını görünce acaba ayı, fiziksel bir dertten vs mi kurtulacak diye düşündüm. Aslında öyle olduğu bir yan da yok değil. Fakat okuyucular görecek ki, ayıyı daha çok kibrinden kurtaran bir masal bu. Bu açıdan değerler eğitimi masalı olarak bile okunabilir.

Burnumuz biraz büyük mü ne? 🙂

Bazı hislerimiz, hasletlerimiz ayağımıza çelme takabiliyor. Ve onların bize nasıl zarar verdiğini, maalesef düşmeden anlayamıyoruz. Kimi zaman dönmek, telafi etmek için çok geç oluyor… Kimsenin başına gelsin istemem… Bazen ise, telafi şansını yakalıyor ve yaşadıklarımızdan ders çıkarıyoruz. Galiba en önemli yerlerden biri bu, ders çıkarabilmek. O da herkese nasip olmuyor aslında.

Masalın girişinde yazarın aktardığı yaşanmışlık da oldukça önemli, hem de bu kitabın vücut bulma sebebi… Çocuklarımızın sorunları bazen masallar sayesinde daha başa çıkılabilir oluyor. Aslında bizler için de öyle değil mi? Bir filmde yahut bir kitapta öyle bir hayat hikayesine denk geliriz ki duygularımız ayağa kalkmaya iter bizi gayret kılıcını kuşanırız. Ümitsizliğin, bezmişliğin, karamsarlığın bağlarını keseriz.

Bu açıdan doğu masalları çok daha şifa yüklü geliyor bana. Sevdim bu tabiri “şifa yüklü masallar”, kitap adı olsun bana, yazayım şuracığa da adı konsun 🙂

Kitabın resimleri de tanıdık, Esra Uygun’a ait. Metnin şiirsel dilini tutup havada dans ettiriyor sanki. Velhasıl her yaştan okuyucu için elimizde güzel bir masal var. Şimdiden iyi okumalar.

 

 

Kim Kurtarsın Bu Ayıyı?

Yazan: Sezai Ozan Zeybek

Resimleyen: Esra Uygun

Şubat 2019, Nito Kitap

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: