abone ol: Makale | Yorum

Çevre Bildirisi

0 yorum
Çevre Bildirisi

Geçenlerde çiçek açmış çalıların, ağaçların yanından geçerken mest oldum. Durdum çiçeklerine dokundum. Enfes bir sarı çalı bitkisini tanıyamadık. Fakat sonraki ağaçta nar çiçeklerini görünce sevindim. Fark ettim ki yanımdaki arkadaş tanımıyor, hemen tanıştırdım onları. Bir ağacı, çiçeği tanıyamamak, tanımayan birine rastlamak bana dert oluyor.

Bugün Çevre Bildirisi’ni okuyunca, o nar çiçeklerine gitti aklım.

 

Çevre Bildirisi bir kurguya sahip olmadığı halde, beni akışına kaptıran bir kitap oldu. Adı üstünde bildiri. Çevre üzerine tam 30 bildiri sunuyor bize. İki gözüm, canparem diye seslenerek başlıyor. Çevre nedir, önce onu açıklıyor okuyucuya. Böylece bahsettiği her madde bir zemin buluyor. Çiçekleri koparmam ama sıraya kaynak yaparım diyecek boşluk bırakmıyor.

Çevremizde olan biten her şeye, toprağa, suya, kuşlara, trafiğe karşı sorumluluklarımızı hatırlatıyor. Yüzü asık bir sorumluluk değil elbet bu. Yaratılanı sevin diyor Yunus gibi.

İsraf etme, insaf et

Ağacı sevmekle, yerdeki çöpü kaldırıp çöp kutusuna atmanın aynı çizgide buluştuğunu gösteriyor. Bir gönül imar etmekle, dünyayı imar etmenin aynı incelikte birleştiğini..

Dost ol

Zarif ol

Naif ol, diyor.

Elimizdeki kullanırken israfa kaçmamamızı, insaflı olmamızı, bir yemek artığının çöp değil de, kuşlara yem olabileceğini, sıfır atık için neler yapabileceğimizi anlatıyor pratik bir şekilde.

Dediğim gibi, bir kurgu olmasa bile beni çayır çimen gezdiren, çevreye yeniden sorumlu gözlerle bakmamı sağladı şu 30 madde. Şimdiki çocuklar daha erken fark edecek bunları, ne güzel değil mi?

Bildiriler Mümine Yeşilmen’in naif çizimleriyle süslenmiş, pek güzel olmuş.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Çevre Bildirisi

Yazan: Vural Kaya

Resimleyen: Mümine Yeşilmen

Editör: Huriye Martı

1.Baskı Mart 2019

TDV, 7+

Trackbacks/Pingbacks

  1. Ramazan Bildirisi- Vural Kaya- Çocuklar Okuyor - […] önce Çevre Bildirisi’ni okuduğumuz Vural Kaya, Ramazan’ın son günlerinde Ramazan Bildirisi ile çıkıyor […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: