abone ol: Makale | Yorum

Sütün Yolculuğu

0 yorum
Sütün Yolculuğu

 

Dün fazla şekerli bir kitap tanıtınca, bugün dengelemek adına sütlü kitap seçtim 🙂 En baştan söyleyeyim, ben sokak sütü taraftarıyım. Tabi ki hangi çiftlikten geliyor, düzgün paketleniyor mu vs araştırıyorum. Marketten süt almıyorum kısacası. Bu yüzden Sütün Yolculuğu benim için de önemli. Aslında bakarsanız kendi annesi dışında süt içen tek canlının insan olmasını şüpheyle karşılayanlar da var ama konumuz bu değil. Konumuz, Sütün Yolculuğu kitabı.

Ali, pazar poşetlerinden sadece maydanoz poşetinin eline tutturulmasına biraz içerlemiş bir minik delikanlıdır. Babası gibi güçlü olması için süt içmesi gerektiğini söyler annesi ona. Yatarken bir bardak sütü arkadaş eder, masal kitabına. Ertesi gün de, sütün yolculuğunu daha iyi öğrenmek için bir çiftliğe giderler.

Sütün sadece evlerimize gelene kadarki değil, ayrıca vücudumuza aldığımız andan itibaren de bir yolculuğu olduğuna dikkat çekmiş yazar. Kitap küçük yaş grubu için olduğundan çok detay verilmiyor elbet. Fakat bu yolculuğun kemiklerimiz, dişlerimiz, gelişimimiz için önemli olduğu da vurgulanmış.

Ali merak eden, soru soran bir çocuk. Bu soruları aile içinde hoş karşılanıyor, cevap bulması için gayret gösteriliyor.

Süt güzel bir içecek, kabul. Pek güzel tatlılar da yapılıyor kendisi ile, tabi çorbalar da… Kitaplara girince de yakışıyor, ne diyelim. Kitabın pek tatlı, zarif resimleri var.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Sütün Yolculuğu

Yazan: Filiz Özdem

Resimleyen: Buket Topakoğlu

6.Baskı Ocak 2019,

5+ YKY

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: