abone ol: Makale | Yorum

Çocuk ve Namaz

0 yorum
Çocuk ve Namaz

Çocuk ve Namaz, bir annenin çocukları için yazdığı kitapmış, arka kapağından öğrendiğimize göre. Kitapta ise 7 yaşına girince annesine “namaz nedir?” diye soran bir küçük delikanlı karşılıyor bizi.

Namazla ilgili sorular soran küçüğe, annesi namazı anlatır. Sonra ona bir kitap hediye eder: Akıl Hocası. Bu kitaptan okur kahramanımız, hatta bizim okuduğumuz kitaba da alıntılar, böylece biz de o da öğreniriz. Bir bölüm Akıl Hocası kitabından, bir bölüm kahramanımızın notlarından okuduğumuz bir kurgu ile hazırlanmış kitabın büyük bölümü. Araya serpiştirilen şiirleri de unutmayalım. Küçük delikanlı okuduklarından çıkarım yapıyor, Hz. Adem’den bahsedilen kısımda “niçin yaratıldığımızı bilmeden niçin ibadet etmemiz gerektiğini bilmeyeceğimizi” anlamış mesela.

Kainatın yaratılışı üzerine düşündürtüyor kitap bizi, ayetlerle bu tefekkürü pekiştiriyor. Böylece niçin yaratıldığımızı, kainatın eşsiz düzenini, azametini duyurmak istiyor gibi. Sadece annesinin hediye ettiği kitaptan değil, iyi bir okur olan babasının kütüphanesindeki kitaplardan da aktarım yapıyor bize minik delikanlı. Bu kısımda da çocuk eğitimine dair bilgiler okuyor, dolayısıyla bu vesileyle çocukta namaz eğitimine de değinildiğini görüyoruz.

Kitap tabiri caizse namazın felsefesini, metafizik tarafını, ruhunu anlatıyor okuyucuya. Miraç’tan, Kabe’den bahsediliyor. Zihin/gönül abdeste, namaza hazırlanıp ondan sonra anlatılıyor bu ibadetlerin fıkhî yönleri diyebiliriz.

Abdest gibi, namaz da bu şekilde anlatılmış…

Abdest ve namaz görsel olarak da anlatılıyor ve o çok meşhur Ömer Seyfettin‘in “İlk Namaz” hikayesini okuyoruz. Dua bölümü, ardından namazla ilgili hadislerle Çocuk ve Namaz kitabı nihayete eriyor.

Namaz hakkında bir çocuğun derli toplu fakat geniş perspektifte bilgilere ulaşmasını istiyorsanız bu kitaba muhakkak göz atın derim. Sadece bazı bilgiler kaynakları ile verilseydi daha iyi olurdu dedim, kendi adıma.

Kitabın çizimleri Bilal Özcan tarafından yapılmış. Benim yaşımdakiler için bu çizimler çok tanıdık olacaktır 🙂

Kitabın elimdeki baskısı 2002 yılına ait. Şimdi arattığımda ise yayınevinin değişmiş olduğunu gördüm. Kitaba Uğurböceği yayınlarından, Osman Turhan’ın çizimleri ile ulaşabilirsiniz. Öğrendiğime göre Melek Çe, bu yeni baskıda kitabı biraz daha genişletmiş. Şimdiden iyi okumalar.

 

 

Çocuk ve Namaz

Yazan: Melek Çe

Resimleyen: Bilal Özcan,

Timaş Çocuk, 2. Baskı 2002

125 sayfa, 11+

 

Trackbacks/Pingbacks

  1. Seni Çok Seviyorum Allah'ım-Melek Çe-Çocuklar Okuyor - […] önce Çocuk ve Namaz kitabı ile sayfalarımıza konuk ettiğimiz Melek Çe’nin bugün de Seni Çok Seviyorum […]
  2. - Çocuklar Okuyor - […] önce Çocuk ve Namaz kitabı ile sayfalarımıza konuk ettiğimiz Melek Çe’nin bugün de Seni Çok Seviyorum […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: