abone ol: Makale | Yorum

Çocuklar İçin Allah’ın Güzel İsimleri

0 yorum
Çocuklar İçin Allah’ın Güzel İsimleri

Esma-i Hüsna kitaplarını tanıtmaya bugün de devam edelim. Elimdeki Çocuklar İçin Allah’ın Güzel İsimleri kitabı Nar Yayınlarından çıktı. Yine büyük boy ve kuşe kağıda basılmış bir eser var elimizde. Bu tür kitaplar ara ara dönüp, tekrar tekrar okunacağı için kaliteli baskılarının olması bence isabetli bir durum oluyor. Ciltli kapağı ile de epey dayanıklı görünüyor.

Kitapta her sayfada, bir Esma-i Hüsna anlamı verilmiş. Sayfanın kenarındaki bir bölüm içinde… Sadece kelime anlamı değil. Daha çok bir kavram açıklaması şeklinde, güzel bir anlatım mevcut. Sayfanın kalanında ise o ismi anlamamıza yardım edecek metinler yer alıyor. Bu metinlerin türü de çeşit çeşit. Kiminde bilgi verilmiş sadece. Kimi peygamberler tarihinden, kimi Peygamberimizin as hayatından hadiseler içeriyor. Bazı metinler ise kıssa, menkıbe dediğimiz hikayelere yer veriyor. Bu kadar çeşitli metinle, İslami kültür açısından okuyanı epey zenginleştirecek bir kaynak durumunda görünüyor, elimizdeki kitap.

Kitapta çizimlerin yanı sıra az da olsa fotoğraflar da var. Kitabın tamamını okuyamadım bu defa. Fakat bir fikir elde edebilecek kadar da okudum elbet. Bu haliyle kitabı 12+ grubuna dahil etmeli diye düşünüyorum. Daha küçük yaş grupları için uygun kıssalar okunup, isimleri o hikayeler üzerinden tanıtma yoluna gidilebilir.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Çocuklar İçin Allah’ın Güzel İsimleri

Yazan: Semir Halebi, Ahmet Temmam, Selamet Muhammed Selamet

Resimleyen: Abdülmirhali Ubeyd, Muhammed Nebil, Rafet Muhyiddin

Nar Yayınları 2008,

4.Baskı Temmuz 2017, 102 sayfa

Ciltli, büyük boy, renkli, kuşe kağıt

Trackbacks/Pingbacks

  1. Hikayelerle Çocuklara Esma-i Hüsna - Çocuklar Okuyor - […] Nar Çocuk’un Çocuklar İçin Allah’ın Güzel İsimleri […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: