abone ol: Makale | Yorum

Esma-i Hüsna Ansiklopedisi

0 yorum
Esma-i Hüsna Ansiklopedisi

 

 

Ramazan Kitaplığına Esma-i Hüsna (Allah’ın Güzel İsimleri) kitapları ile devam edelim mi? Daha önce biraz küçükler için, isim anlamları ve onlara dair bir dörtlük içeren bir kitabı, Halim Selim ile 40 Esma’yı tanıtmıştık size. Bugün de Esma-i Hüsna Ansiklopedisi ile karşınızdayız.

Birdirbir dergilerini daha önce takip ettiniz mi bilmem. Çocuklar için “eğlenceli din eğitimi ve kültür dergisi” olan Birdirbir, 101. sayısı ile veda ederek takipçilerini epey üzmüştü. Dergi her ay kaliteli içerik ve gerçekten neşe sunardı okuyucusuna. İçerdiği bölümlerden biri de Esma-i Hüsna sayfaları idi. Elimdeki kitap, tahminimce o sayfalardan da istifade ile hazırlandı.

Gerçekten bir ansiklopedi bu. Sadece esmanın anlamı verilmekle kalmamış. Mesela ismin güzel bir hat ile orijinal formunu da görebiliyoruz. Hatlar Hasan Aycın‘a ait… Esmanın Kur’an’da geçtiği ayetler yer alıyor. O kelime ile aynı kökten gelen diğer kelimeler de çocuğa tanıtılıyor. Böylece hem çocukların/okuyanların kelime dağarcığı zenginleşiyor hem de bilgi daha güncel bir hale bürünüyor.

Kitapta yer yer o isme ait mini öyküler, şiirler, hadisler vs de yer almış. Ayrıca ismin anlamına yönelik çocukları düşündürecek, öğretecek, ismin günlük hayata yansımasını gösterecek pratik uygulamalar vs de var. Velhasıl tam bir ansiklopedi kıvamında çalışma olmuş.

Ansiklopedi kuşe kağıda baskı ve renkli. Her çocuğun kitaplığında yer almalı. Muhtemelen sık sık yetişkinlere de lazım olacaktır. Şimdiden iyi okumalar.

 

 

Esma-i Hüsna Ansiklopedisi

Yazar: Hatice Ayar

Katkıda Bulunanlar: Ayşe Uçkan, Seda Türkoğlu, Ahmet İhsan Kahraman

Hüseyin Türkan, İsmail Doğu, Alim Yıldız, Ayhan Yavuz Açıkgöz, Cemile Çetin

Çizim: Yahya Alakay

Editör: Hatice Işılak Durmuş

Edam, 2016; 205 sayfa

Trackbacks/Pingbacks

  1. Hikayelerle Çocuklara Esma-i Hüsna - Çocuklar Okuyor - […] Daha önce bu konuda, Edam’ın Esma-i Hüsna Ansiklopedisi […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: