abone ol: Makale | Yorum

Peygamber Hikayeleri Yazı Dizisi

0 yorum
Peygamber Hikayeleri Yazı Dizisi

 

Pek alışık olmadığımız bir tarzda Peygamber Hikayeleri okumaya var mısınız?

Bilmiyorum ama sanki her çocuk için cazip bir meslektir dedektiflik. İpuçlarını bul, kimsenin görmediklerini fark et, büyük resme odaklan ve gizemi çöz. Ben bayılırdım, aslında halen pek seviyorum. Bu yüzden bu kitap da çok hoşuma gitti. Kahramanımız Şinasi Pekbilir bir dedektif değil ama meslek olarak belki de ona en yakın işi yapıyor. Kendisi araştırmacı gazeteci.

Peygamber Hikayeleri’nin ilk bölümünü ayrıca sevdim. Şu başlığı taşıyor: Yazı dizisini okumadan önce işte bilmeniz gerekenler. Böylece okuyucuyu da hazırlıyor gelecek konulara. Çünkü peygamber kime denir, onlara iman ne demektir gibi epey temel birkaç konuyu anlatıyor. Kainatın yaratılışına da değinip, ardından peygamberlere geçiyor.

Kitapta 21 bölümde, 24 peygamber anlatılıyor. Gazetecimiz Şinasi Pekbilir bir yazı dizisi hazırlıyor aslında. Fakat gerçekten derinlemesine araştırmalar yapıyor. Geziyor, konunun uzmanlarını buluyor, onlarla röportaj yapıyor, konuyu derinlemesine anlamak ve okuyucularına aktarmak için epey emek sarf ediyor.

Şinasi’nin bu yazı dizisi serüveni kendi içinde de bir kurgu barındırıyor. Böylece hakikaten onun araştırma serüvenine, yolculuklarına eşlik etmiş oluyoruz.

Kitapta her peygamber bölümünün ardından “eğlenceli molalar” verilmiş. Böylece konuyla ilgili etkinlik yapabiliyor çocuklar.

Kitap büyük boy, ciltli ve renkli. Tam bir ansiklopedi gibi. Yaz tatili için çocuklara güzel bir hediye olur diye düşünüyorum.

 

Peygamber Hikayeleri Yazı Dizisi

Yazan: Bilgenur Çorlu

Resimleyen: Tolgay Palaska

Editör: Sevde Sevan Usak

Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: