abone ol: Makale | Yorum

Çubuklu Dondurma Cumhuriyeti

0 yorum
Çubuklu Dondurma Cumhuriyeti

Buzdolabının kapağını açtığınızda, çevresini soğutur mu ısıtır mı? Nobinson gibi siz de soğutması gerektiğini düşünebilirsiniz. Fakat aslında ısıtır. Fakültedeyken arkadaşlarım, ısındığını ispat eden bir kimya sorusu çözmüşlerdi.

Nobinson 6 serilik macera kitabı Türkçeye çevrilmiş bir delikanlı. Çubuklu Dondurma Cumhuriyeti’ni kurtarma planına dahil oldum ilkin, serinin ortasından başlamış olduk yani.

Kitaplar Koreli bir yazar tarafından kaleme alınmış. Macera yavaş yavaş örülürken bir yandan da geniş bir yelpazede popüler bilim diyebileceğimiz bilgiler sunuluyor okura. Macera için mi bilim, yoksa bilim için mi macera yazmış yazar, emin olamadım. O kadar çok bilgi var ama kesinlikle sıkıcı değil.

Kutular içinde verilen ilginç ve hepsi de hayatın içinden olan bilgiler, metinde geçen konuları destekler şekilde. Mide gurultusu nasıl oluşur, plasebo etkisi nedir, ne zaman tuğla kullanmaya başladık, otomatik kapı ilk ne zaman yapıldı vs.

Kitapta, Nobinson’un uzuuun yıllar sonrasında yaşadığı “dünyayı ve insanları kurtarma” macerası işleniyor. Kurtarıcı, kendisi de zor inansa da tabi ki Nobinson. Dünyanın sonu, felaketler, kıtlıklar vs bu vesileyle kitapta yerini buluyor.

Kitapta, kurgu metnin yanı sıra, Nobinson’un yazdığı mektuplar, bilgileri de okuyoruz. Ara ara küçük ama bana pek de sevimli gelmeyen, karikatür tarzı çizimler de var.

Hani soğuk ülkelerde, havanın ne derece soğuk olduğunu ispatlamak için kaynar suyu havaya fırlatırlar ve su kar gibi olur ya anında, niye bu şovu kaynar su ile yaptıklarını da kitaptaki bilgi sayesinde öğrenmiş oldum.

Çubuklu Dondurma Cumhuriyeti’nin kurtuluşunu görebilmek için ikinci kitabı okumak gerekecek.

Merak edenlere, şimdiden iyi okumalar.

Çubuklu Dondurma Cumhuriyetini Kurtarma-1

Nobinson’un Maceraları-3

Yazan: Yong-Beom Kang, Hui-Yeong Sun

Resimleyen: Wooil Lee

1.Baskı 2017, 184 sayfa

Erdem Çocuk, 11+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: