abone ol: Makale | Yorum

Dedem Necip Fazıl

0 yorum
Dedem Necip Fazıl

Şairlerin Sultanı, Kaldırımlar şairi gibi sıfatlandırmaları var O’nun. Zekası, kelimeler ile oynayışı, onları dizişi, yaşadığı hayat ile sizi kendine hayran bırakacak bir isim Necip Fazıl Kısakürek. Ben sanırım ilk olarak şiirleri ile tanıştım. Epey süre baş ucu kitabım olmuştu. Bugünkü kitabımız Dedem Necip Fazıl da, bence gençlerin bu müstesna kalem ile tanışmasını sağlayabilecek bir çalışma.

Kitapta Necip Fazıl’ın şiirleri ve ona dair hatıralar var. Bu sebeple de okuması kolay, keyifli. Kah üstadın kendi kaleminden, kah onunla ilgili düzenlenmiş özel sayılardan, dergi sayfalarından vs derlenmiş hatıralar var. Necip Fazıl’ın kişiliği, mücadelesini anlatan örnekler. Bazılarını ben de ilk defa okudum, bu yeni keşiflere pek memnun oldum.

Çocuklarımızın bu toprakların iyi kalemlerini, idealist dava adamlarını tanımaları çok önemli. Kendi dedesini bilmesi gibi gerekli. Dedem Necip Fazıl da, gençlere bu açıdan sağlam bir kaynak teşkil edecektir.

Kitabın sohbet hitabı ile kaleme alınması, bölümlerden oluşması okunmasını kolaylaştırıyor. Yazarın bu minvalde başka biyografik çalışmaları da mevcut.

Mecaz Çocuk’tan tanıttığımız bir diğer kitap için şuraya tıklamanız kafi.

Şimdiden iyi okumalar.

Dedem Necip Fazıl

Yazan: Vedat Sağlam

İstanbul, 2019

Mecaz Yayınları, 12+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: