abone ol: Makale | Yorum

Değirmenler Vadisi

0 yorum
Değirmenler Vadisi

 

İlk kez okuduğum bir yazar Roberto Piumini. İtalyan yazar, öğretmenlik ve pedagogluk da yapmış. Türkçeye çevrilmiş kitaplarından biri Değirmenler Vadisi.

Kitapta, çocuklara hikayeler anlatan bir çoban var. Dağ boyunca sıralanmış köylere yılda iki kez yolu düşüyor. Biri çıkarken, biri inerken. Böylece her sene çocuklar kendi köylerinden geçen çobana, bir sonraki köye kadar eşlik ediyor ve yeni hikayeler dinliyorlar.

Onlardan biri olan Pietro “Ekmeği ve suyu sevdiğim gibi seviyorum hikayeleri.” Diyen ve büyüdükçe çobana daha fazla eşlik eden bir çocuk. Öyle ki artık bütün köyleri geçerken çobanın yanında yürüyor ve çok sevdiği hikayeleri dinliyor.

Kitap hem bu vadi halkının hikayesini anlatıyor bize. Hem de çobanın anlattığı hikayeleri dinliyoruz çok olmasa da.

Bir insanın sevdiği şeyler uğruna gösterdiği fedakarlık, idealleri uğruna yaptığı planlar, getirdiği yenilikler ve tabi ki her zaman onlara karşı çıkan insanlar da yer alıyor kurguda. Bu yönleriyle çocuk edebiyatının yetişkinlere de hitap eden kısmında okuyucuyu epey doyuruyor. Hakimin köyler boyunca ilerleyişinde tepside ona sunulan yiyecek ve içecekleri reddedip, bir hakimin tepsisinde ancak temiz bir bardak su bulunmalı deyişi var mesela. En tepedeki köydekilerin hakime su getirdiğinde, onları tebrik ediyor, bir hakime sunulması gereken tepsisine ne olması gerektiği biliyorsunuz, diye. Cevap manidar. Kurgudaki asıl sorunu ortaya çıkaran, bir zamanlar çobandan hikayeler dinleyen bu adam, tepsinin altında da ne sunulması gerektiğini biliyoruz, diyor. Tepsinin altındaki bir tomar kağıdın ne olduğunu tahmin edersiniz.

Hikaye adaletin sağlanmasını hukuk sistemine değil, mazlumun akıl ve gayretine bırakmış. Şiddet yok, tabiatın dilini okuyup, uygulanması için emek göstermek var.

Kitabı içerdiği bir iki detay nedeni ile de, satır aralarındaki bu ince mesajlar yüzünden de 12+ ya daha uygun buldum. Mert Tugen’in küçük çizimleri de bölüm başlarına eklenmiş fakat resimli bir kitap olacak kadar değil.

İyi bir edebiyat, şimdiden iyi okumalar.

 

Değirmenler Vadisi

Yazan: Roberto Piumini

Çeviren: Bahar Ulukan

Resimleyen: Mert Tugen

2.Baskı 2019

Can Çocuk Yayınları

96 sayfa, 12+

Trackbacks/Pingbacks

  1. Yeşil Aslan - Çocuklar Okuyor - […] Değirmenler Vadisi kitabını okuyunca, başka neler yazmış acaba diye merak ettiğim bir yazar Roberto Piumini. Bu sebeple Yeşil Aslan…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: