abone ol: Makale | Yorum

Kod: Sevgi Dili

0 yorum
Kod: Sevgi Dili

Hz. Ali’nin “Çocuklarınızı yaşayacakları zamana göre yetiştirin” sözü epey meşhurdur. Çok da önemli bir ufku işaret eder. Bizim çocukluğumuzda belki adı sanı bile yoktu ama şimdiki çocukların hayatında muhtemelen fazlaca yer edecek bir alan, kodlama. Bugünkü kitabımız da onları şimdiden kodlama ile tanıştıran bir çalışma: Kod: Sevgi Dili.

Kahramanımız Defne’nin en sevdiği şeylerden biri, anne babasının ona kitap okumasıdır. Bir pazar günü, aile kahvaltısının ardından seçtikleri bir masal kitabını okur babası. Kitaptaki robot kahramanı Defne çok sever, çünkü hayvanlara yardım etmesi için tasarlanmış bir robottur RoboJet. Böylelikle robotik, kodlama, algoritma konularında baba-kızın sohbeti başlar.

Kitapta babanın, kızı Defne için oluşturduğu oldukça basit, anlaşılır bir kodlama örneği de var. Problem çözmede algoritmanın etkisini bu şekilde çok daha net anlayacaktır okuyucu da.

Çocuklarımızı yapay zeka, robotlar, kodlamalar konusunda umarım güzel günler bekliyordur. Robotik-kodlama elbet öğrenilir, biz sevgi dilini de ihmal etmeyelim!

Şimdiden iyi okumalar.

Kod: Sevgi Dili

Yazan: Mehmet Gökcük

Çizer: Fatma Betül Yıldız

Parana Yayınları, Eylül 2019

25 sayfa, 7+

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: