abone ol: Makale | Yorum

Lumpi Lumpi Paha Biçilmez Halının Peşinde

0 yorum
Lumpi Lumpi Paha Biçilmez Halının Peşinde

 

Çok uzun zamandır kütüphanemde duran serilerden birini nihayet çıkardım. Tam da Pazar günü miniklerin zevkle okuyacağı bir seri gibi görünüyor. Lumpi Lumpi Arkadaşım Ejderha.

İlk kitapta kahramanımız küçük oğlan Giampi’nin bir arkadaş hayal ettiğini görüyoruz. Evet o arkadaş mavi küçük bir ejderha olan Lumpi Lumpi. Anlaşılan bu ikili, her kitapta (5 kitap var bende, devamı da varmış) bir macera yaşayacaklar. Maceralar da Giampi’nin gerçek hayatındaki bir sorunu çözecek gibi duruyor.

Lumpi Lumpi, Giampi’nin hayali kahramanı olunca, haliyle onunla ilgili pek çok şeyi biliyor. Üstelik Giampi’ye de benziyor. Onun gibi “hastalık hastası”, onun gibi “sorumsuz”. Aslında Giampi’de yetişkinlerin eleştirdiği, isim taktığı böyle durumların hayali arkadaşta yansıtılmasını çok sevdim. Çocuk böylece kendince bir başa çıkma yolu buluyor, yaşadıklarını anlamlandırmaya çalışıyor gibi duruyor.

Ejderhanın burnundan çıkan dumanlar renkli renkli ve gücendiğinde gri, neşeli iken turuncu vs çıkıyor. Aslında çocuklar için duygu kodlaması da yapılmış metinde. Hangi durumlarda ne hissediliyor bunun net olarak ifade edilmesi çocuk için iyi olabilir diye düşündüm.

Lumpi Lumpi eğlenceli olduğu kadar epey alt mesaj dolu bir seri gibi görünüyor. İlk kitapta hem Lumpi Lumpi’nin nasıl ortaya çıktığını okuyoruz, hem de antika halıya kazara! yağ dökülmesi ile nasıl başa çıktıklarını… Serinin diğer kitaplarını da okuyup, size anlatacağım.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Lumpi Lumpi- Paha Biçilmez Halının Peşinde

Silvia Roncaglia

Roberto Luciani

2.Baskı 2015

Can Çocuk-İlk Okuma Kitapları

7+, 48 sayfa

Trackbacks/Pingbacks

  1. Gergedanlar Krep Yemez-Çocuklar Okuyor - […] da Lumpi Lumpi’leri okumuşken yine mi yalnız çocukların hayali arkadaşları dedim önce. Anne ve babasının onu […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: