abone ol: Makale | Yorum

Balabulan

0 yorum
Balabulan

Daha önce Ebesiçeken olarak tanıdığımız obanın deli oğlu, bu defa Balabulan ismi ile karşımızda. İyi bir isim edinmek için var gücüyle çalışmaya devam ediyor.

Kitapta her ne kadar şaman ayinleri, kafasında kuru kafa tarzı kemikler taşıyan Kam Ana figürü vs çok hoşuma gitmese de, hikayenin geçtiği dönem itibariyle daha farklı nasıl olurdu, bilemiyorum.

Kurgu açısından, kahramanların yaşadıkları, merak unsurları vs açısından ise gayet beğendiğim, keyifle okuduğum bir metin. İlkine göre arkadaşlar arasındaki alaycı konuşmaların, kötü davranışların daha az olmasına da sevindim açıkçası.

Ayrıca Kunday Ata’nın Balabulan’ı kendisine çırak seçme isteğine sebep olarak, hem sen ahlaklısın oğul, obanın sırlarını öyle önüme gelene açamam şeklinde dile getirmesi, pek hoşuma gitti. Balabulan’ı bu kitapta girişimci ruhu, yenilikçi icatları ile de görüyoruz. Tabi bunun için ödün-çalma gibi bir davranış sergilese de, neyse ki vicdanını dinleyip, geri adım atıyor. Fakat orada da kendini korumak adına yalan söylemesi var ki, beyaz yalan sayılır mı, bilmiyorum.

Bir sıkıntımız da Balabunan’ın bu kitapta da iyi bir isme kavuşamamış olması. Mecburen 3. Kitabın kapağını aralayacağız merakla.

Umarım yakın zamanda mesela TRT yetkilileri bu seriyi fark eder. Harika bir çizgi dizi olacağı kesin.

Kitabın çizimleri yine Emine Arslan’a ait. Kitapla uyumlu, katkı sağlayıcı.

Size şimdiden iyi okumalar, ben de 3. kitabı raftan indireyim.

 

Talihsiz İsimler Dizisi-2

Balabulan

Yazan: Neslihan Saltaş

Resimleyen: Emine Arslan

Nar Çocuk, 2018

119 sayfa, 12+

(10 yaş da keyifle okuyabilir, kitap okuma ve ilgi düzeyine göre)

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: