abone ol: Makale | Yorum

Hepsi Mavi Böğürtlenlerin Suçu

0 yorum
Hepsi Mavi Böğürtlenlerin Suçu

 

“Özellikle işler yolunda gitmediği zamanlarda” Giampi’nin yanına uğrayan hayali arkadaş Lumpi Lumpi, Hepsi Mavi Böğürtlenlerin Suçu kitabında, bir kilo çikolatalı dondurmayı midesine indirdiği için fenalaşmış Giampi’nin yanına geliyor. Ah bu mide fesatları pek çok çocuğu farklı sebeplerle de olsa bulmuş olmalı. Lumpi Lumpi ile bu kitapta atıldıkları macerada ise bu çok yeme ve açgözlüklük temasına uyan Hansel ve Gretel masalına gidiyorlar tabi ki. Cadının çikolata ve şekerden yapılmış evine. Yine sorunu Lumpi Lumpi üzerinden görüyor Giampi ve ona yardım ettiğinde kendisi de iyileşmiş oluyor.

Oyuncaklar Ülkesinde kitabında ise utandığı bir durum ortaya çıkmasın diye ailesine yalan söylüyor Giampi. Vicdan azabı çekiyor haliyle. Lumpi Lumpi ile gittikleri Hayali  Hayvan Arkadaşların Oyuncaklar Ülkesinde, konu yalan da olunca, hangi masal bizi bekliyor dersiniz? Elbette Pinokyo. Giampi, arkadaşını son anda eşek olmaktan kurtarıyor. Tabi ki bunda, çalıştığı çarpım tablosunun etkisi büyük. Matematik ne çok işe yarıyor.

Giampi, yalanını itiraf ediyor, hatasını telafi ediyor ve yine annesinin onu uykuya yatırması ile hikaye son buluyor.

Kitaplarda az da olsa argo geçebiliyor, yahut yaratmak gibi kullanımlar, cadının kül olması vs. Fakat rahatsız edici bir boyutta olmadığını söyleyebilirim.

Çizimlerinin tarzını ise sevdim, yaş grubuna da uygun.

Lumpi Lumpi’nin elimdeki son iki macerası bakalım ne üzerine olacak…

Şimdiden iyi okumalar.

 

 

Lumpi Lumpi-  Hepsi Mavi Böğürtlenlerin Suçu 

Silvia Roncaglia

Roberto Luciani

3.Baskı 2016

Can Çocuk-İlk Okuma Kitapları

7+, 43 sayfa

 

 

Lumpi Lumpi-  Oyuncaklar Ülkesinde

Silvia Roncaglia

Roberto Luciani

2.Baskı 2015

Can Çocuk-İlk Okuma Kitapları

7+, 49 sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: