abone ol: Makale | Yorum

Ebesiçeken

0 yorum
Ebesiçeken

Talihsiz İsimler üst başlığını gördüğümden itibaren merak ettiğim bir serinin ilk kitabı bugün masamda: Ebesiçeken.

Kimin ebesi, ne çekmiş diye düşünerek okumaya başlıyorsunuz kitabı. Sanırım Diriliş dizisinin etkileriyle Türk boyları, efsaneleri, oba hayatı vs daha dikkat çeker oldu. Biz Dede Korkut masallarını okurduk. Gerçi neyse ki, onlar da yeniden derleniyor, yakında zaten birini tanıtacağız.

Ebesiçeken’e gelelim. Hakikaten talihsiz bir göbek adıdır bu kahramanımız için. Yiğitçe bir ad kazanmak için önünde bir fırsat vardır ama epey de zor görünmektedir işi. İsmi talihsiz olsa da, av sırasında talihi yaver gider ve yavru kurt avlamak için çıktıkları macerada daha büyük, daha farklı bir şey getirirler obaya. Ebesiçeken istediği şanlı isme kavuşur mu, cevabı kitapta.

Bu seri 3 kitaptan oluşuyor. Zaten ilk kitabın sonunda hikayenin bir bölümü bitse de, şimdi ne olacak dedirten bir final var. Böylece hemen ikinci kitaba geçmek istiyorsunuz.

Kitapta akranlar arası alay gündeme taşınıyor. Her ne kadar övülmese de “medeniyetten nasibini almamış odun” tanımlaması vs gibi ifadeler beni biraz rahatsız etti. Sadece kurguda geçmesi açısından değil, döneme uygun olmadığını düşündüğüm için de…

Yine bir av söz konusu olduğundan ölüm, yaralama vs olmasa da şiddet unsuru mevcut.

Hikaye epey eski zamanlarda geçtiğinden Gök Tengri kullanımını görebiliyoruz. Karakterlerden büyücü Kam Ana, Şaman ayinlerini hatırlatan davranışlarla haberler getiriyor vs.

Türklerin Ergenekon’da sıkışıp kaldıkları ve çıkış yolunu aradıkları bu macera, 12+ çocuklar için muhtemelen epey sürükleyici bir okuma vaad ediyor.

Şimdiden iyi okumalar.

 

 

Talihsiz İsimler Dizisi-1

Ebesiçeken

Yazan: Neslihan Saltaş

Resimleyen: Emine Arslan

Nar Genç, 2018

111 sayfa

 

Trackbacks/Pingbacks

  1. Balabulan-Talihsiz İsimler Dizisi 2- Çocuklar Okuyor - […] önce Ebesiçeken olarak tanıdığımız obanın deli oğlu, bu defa Balabulan ismi ile karşımızda. İyi bir isim […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: