abone ol: Makale | Yorum

Yeşil Aslan

0 yorum
Yeşil Aslan

Değirmenler Vadisi kitabını okuyunca, başka neler yazmış acaba diye merak ettiğim bir yazar Roberto Piumini. Bu sebeple Yeşil Aslan kitabını sipariş verdim.

Fantastik kurgularda, gerçekten, ötelere geçişin nasıl olacağı önemlidir. Yazarın becerisine kalan bu detay, bazen acemiliği ele verir. Aslında çok afili geçişler, zannedilenin aksine ustalık işi değildir. Usta yazar sadeliğin kolaylığını kullanmayı bilir.

Piumini de pek basit bir geçişle, birden bizi Yeşil Aslan’ın dünyasına alıveriyor mesela. Altı yaşındaki Ugo bir sabah uyanıyor ve karnının üzerinde oturmuş bir aslan görüyor. Elbette yeşil. Böylece başlıyor hikaye…

Ugo ve Yeşil Aslan’ın yaşadıkları oldukça tatlı, hoş şeyler. Sanki ılık bir bahar günü çocuğunuzla yaşayacağınız türden. Yine fantastik şeyler tabi, çok da basit düşünmeyin. Fakat öyle güzel işte.

Kitabı okurken ilk aklıma gelen Kumkurdu oldu. Bence yazar biraz daha uzatsaymış ve hedef kitleyi biraz daha büyük düşünseymiş, bir Kumkurdu olabilirmiş bu kitaptan.

Yeşil Aslan hoş öyküler barınsırıyor. Çizimler de pek güzel.

Yalnız ufak bir uyarıda bulunayım, takipçilerin genel hassasiyetini düşünerek. Küçük kahraman Ugo, bu macera esnasında palyaço kıyafetli bir kız ile tanışır. İşte onunla ilgili şu satırlar:

“İçeri girmişler, merdivenleri çıkmışlar, ellerini yüzlerini yıkamışlar ve yatağa girmişler. Çünkü çok yorgunlarmış.

Ugo, palyaço kıyafetli kızın elini tutarak uyumuş. Kız da uyumuş ama uyurken Ugo’ya öyküler anlatıyormuş. Ugo, uykusunda onu dinliyor, gülüyor, örtünün altında ayaklarını kıpırdatıyormuş.”

Çocukların beraber uyumalarına ne dersiniz bilmem. Sanırım artık yoğurdu üfleyerek yediğimiz için, belirteyim istedim.

İlk okuma kitapları serisindeki bu kitap için şimdiden iyi okumalar dileyelim.

Yeşil Aslan

İlk Okuma Kitapları

Yazan: Roberto Piumini

Resimleyen: Barbara Nascimbeni

Can Çocuk, 6.Basım Haziran 2019

42 sayfa, 7+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: