abone ol: Makale | Yorum

Şehirde Balık Avı

0 yorum
Şehirde Balık Avı

Pek hoş bir kitap Şehirde Balık Avı. Siz de benim gibi, en fazla Haliç’te balık tutanları görmüş olmaklıkla bu işe ancak bu kadar yakınsanız, daha ilk sayfalardan şaşırtıyor sizi kitap. Bu işin basit bir hobi olmadığını, usulü, incelikleri olduğunu gösteren malzemeleri görüyorsunuz. Eski gazete sayfalarından alınmış gibi duran ürün reklamları da bunu destekliyor.

Sonra hikayemiz başlıyor. Az, yazı, çok resim ile hikayedeki gibi, sulara dalabileceğiniz bir kitap olmuş. Kitapta bir dede ve torun var. Dede, artık şehirde yaşamaya başlayacaktır. Kendi evinde iken en sevdiği uğraşı balık tutmak olunca, bütün oltaları ile şehre gelir. Fakat yüksek binaların arasında balık tutacak bir yer yoktur.

Canı sıkılan dede için çeşitli hobiler denenir ama hiçbiri ihtiyarın yüzünü güldürmez. Sonra “sanki balık tutuyormuş gibi” yapmaya başlarlar, balkona çıkıp (bknz. Mış Gibi). Bu oyun ikilinin moralini yerine getirir. Ve oltalarına birer birer şehir balıkları! takılmaya başlar.

Dede torun uçan çöp balıkları, çorabımsı yılan balıklarından vs sonra kalabalık caddeden geçen her şeyi bir balık gibi yorumlamaya başlar. Ve çizerin marifeti ile biz de öyle görürüz. Bu sayfalar gerçekten harika. Şehir aslında, kalabalık bir okyanus dibi gibi gerçekten.

Hikaye de çizimler de enfes. Kitaplıkta dursun isteyeceğiniz bir kitap.

Şimdiden iyi okumalar.

Not: Kitabın bir çiziminde “sevecen yüzgeçliler” resmedilmiş. O kısmın rahatsız edeceği anneler olabilir.

Şehirde Balık Avı

Yazan: Gideon Sterer

Resimleyen: Poly Bernatene

Martı Çocuk

Ağustos 2019, 5+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: