abone ol: Makale | Yorum

Mutsuz Kedi Dila

0 yorum
Mutsuz Kedi Dila

 

“Leyla Fonten’den öyküler” başlıklı bir yazıyla kendi kendini tanıtıyor kitap. Leyla Fonten, La Fontain’in torununun torununun torunu olarak tanıtıyor kendini. Hem zekice hem de tatlı bir bağlantı değil mi?

Tabii okul öncesinde çocuklar La Fontain’i henüz bilmedikleri için bu bağlantı onları tebessüm ettirmeyecek olsa da, kitabı onlara okuyanlar için “Bak ben çocukken…” diye anlatmaya başlayacağımız hoş hikayelere dönüşebilir “La Fontainne kim?” sorularının cevabı.

Torun Leyla Fonten, öyle ufak tefek bişey değil, tam seksen altı yaşında! Ve büyük büyük büyük dedesi gibi hayvan hikayeleri anlatıyor bize. Dedesi kadar olmasa da çocuklara mesajlar veriyor hayvan hikayelerinden.

Dokuz kitaptan oluşan seriden bir kitap elimde şu anda; Mutsuz Kedi Dila…

Dila, sinek, örümcek, kedi, köpek, kuş, balık, fare, kurbağa ve kirpi gibi Leyla Fonten’in evinde yaşayan bir hayvan. Bu hayvan sever hanım, hepsinin karakterini, huyunu-suyunu öğrenmiş, ona göre davranıyor hepsine. Hepsinin de ismi var.

Dila mutsuz bir karakter. Bir türlü yüzü gülmeyen bir kedi… Birbirine dost olan bu hayvanlar Dila mutlu olsun diye çok uğraşıyorlar ama bakıyorlar ki Dila hep mutsuz, bırakıveriyorlar onu kendi haline. Kendi başının çaresine bakmaya çalışan Dila, mutlu olmanın yollarından birini buluyor yanlışlıkla! Evet, yanlışlıkla!

 

Susuzluğunu gidermek için bir akvaryum dolusu suyu içiyor; tabii akvaryumda yüzen, evin balığı Sefa’yla birlikte…

Dila’yı içerden gıdıklayıp onun mutsuzluğuna son veriyor Sefa. Ve ne zaman mutsuz olsa Dila, cup diye içine giriyor Sefa.

Eh, diyorum en sonunda bizim çocuklara, demek ki, mutlu olmanın yolunu kendimiz bulacağız. Sürekli mızır mızır dolaşmak hiçbir işe yaramıyor.

 

 

 

Gelelim kitabın resimlerine…

Yine bizim çocukluğumuzda Frankenstein ailesi diye bir çizgi film vardı, hatırlarsınız. Ne yalan söyleyeyim, Leyla Fonten’i görünce o çizgi film aklıma geldi.  86 yaşında, gözlüklü, örgü ören yaşlı bir teyze hayal edin desem, pofuduk, pamuk bir resim gelir gözünüzün önüne. Gerçi, öyle pamuk bir teyze de evinde örümcekten, kediye, kirpiden sineğe, fareden kurbağaya 9 çeşit hayvan besler mi? Tabii ki hayır! Böylesi gerçeğe daha yakın olmuş diyelim biz yine de.

 

 

Ve nihayetinde, iyi okumalar dileyelim.

 

Kübra Akbey Çetin

 

 

Mutsuz Kedi Dila

Yazan: Tülin Kozikoğlu

Resimleyen: Sedat Girgin

Redhouse Kidz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: