abone ol: Makale | Yorum

Dünyaya Gülen Adam

0 yorum
Dünyaya Gülen Adam

Nasrettin Hoca bu toprakların gülen yüzü. Sadece güldüren değil, aynı zamanda düşündüren de biri o. Pek çok fıkrasında komik ve ilginç, hatta biraz absürd olaylar var gibi görünse de, derinlikli bir okuma ile aslında insana dair pek çok bilgiyi bize sunar. Böylece düşündürür. Dünyaya Gülen Adam kitabı bu işi biraz daha estetik hala getirmiş.

Kitapta Nasrettin Hocanın fıkraları var evet. Fakat Mustafa Ruhi Şirin, fıkraları şiir haline getirmiş. Böylece okuması da ayrıca bir zevk olmuş.

Dile kıvraklık, düşünceye incelik getirmek adına çocukların şiirler meşgul olmasını önemsiyorum. Hem fıkra hem şiir bir arada olunca bence bu iş için çocukların çok seveceği bir seçenek ortaya çıkmış.

Teke burcu olanlar burada mı? 🙂

Kitabın resimleri Ferit Avcı‘ya ait. Her şiir/fıkra için resim yok fakat yine de sayıları az değil. Gözü dolduruyor. Nasrettin Hoca gibi kahramanların çizimlerini ayrıca önemsiyorum. Mevzu fıkra olunca mıdır nedir, bazı çizimler pek özensiz oluyor. Neyse ki bu kitapta öyle değil. Gayet naif, eğlenceli, hoş çizimler var.

Elimdeki Dünyaya Gülen Adam, taze bir yayın evi olan Uçan At yayınlarına ait. Fakat kitap daha önce başka yayın evleri tarafından da okuyucuya sunuldu (1.Basım 2004) . Hatta Teda kapsamında farklı dillerde yayımlandığını da biliyoruz. Henüz okumadıysanız, tavsiye edebiliriz.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Dünyaya Gülen Adam

Şiirli Nasrettin Hoca Fıkraları

Mustafa Ruhi Şirin

Resimleyen: Ferit Avcı

Uçan At, Eylül 2017

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: