abone ol: Makale | Yorum

Ekolojik Mahalle

0 yorum
Ekolojik Mahalle

 

Dünyayı hor kullanıyoruz. Ah bu konu epey derin ve can yakıyor. Bir an evvel çözüm için kolları sıvamalıyız diyen uzmanlara rağmen bir tarafta da bilinçsiz tüketim, feci bir israf söz konusu. Taşın altına elini koymuş insanlar da yok değil. Fakat galiba bu konuda da en baştan, çocuklardan başlamak güzel bir adım olurdu. İşte bu adım için Ekolojik Mahalle kitabı nasıldır diye, merakla almıştım Tüyap’tan.

Ekolojik Mahallelerine cafe açmak üzere para toplama işine yardım eden bir grup çocuk var kitapta. Onlardan biri olan Lily anlatıyor bize olan biteni. Kendi gayretleriyle onlar da yardımcı olmak istiyorlar. Garaj satışında bir şeyler satıyor, kompost yapıp satıyor, araba yıkıyorlar…

Açıkçası bizim kültürümüzün epey uzağında görünüyor bu çalışmalar. Çocuklara garaj satışını, para ile araba yıkamayı vs de anlatmak gerekebilir. Fakat yine de artıkların dönüştürülmesi, bir eşyanın bizim işimize yaramasa da hala başkasının faydasına olabileceği gibi konuları anlatmak için alternatif bir başlangıç olabilir.

Çocuklarla beraber okunup, anlatılması daha verimli olur diye düşünüyorum. Tabi umarım bu konuda siz de bilinçli yetişkinlerdensinizdir, ne de olsa kompost deyince hala komposto anlayan büyükler var 🙂

Kitapta çocuklara yönelik sorular da var. Bu konuda sen neler önerebilirsin, formatında. Bu da çocukları biraz daha işin içine çekiyor gibi. Ekşi mayalı ekmek, zehirsiz temizlik ürünleri, yerli tohumlar, geri dönüşüm, su israfından kaçınmak, kompost yapımı, güneş enerjisinden faydalanmak, şekersiz beslenmek gibi doğallık dediğimizde sıralayacağımız neredeyse bütün maddeler kitapta yerini bulmuş. Çizimleri biraz farklı gelse de, dediğim gibi çocuklara bu bilinci kazandırmak için iyi bir başlangıç olabilir gibi gözüküyor.

Not: Yıllar önce İstanbullu bir yazarın köşe yazısında okumuştum. Ailesinden bir hanımın –annesi ya da anneannesi gibi- kavun çekirdeklerinden yaptığı bir içeceğin ne kadar enfes olduğunu, eskiden evlerimizde her şeyin değerlendirildiğini, hiç israf söz konusu olmadığını anlatıyordu. Aslında ben de büyüklerimden öyle gördüm. Fakat bu bakış bir yerlerde kırılmış olmalı ki, şimdi ne yetişkinler ne çocuklar bu çizgide görünmüyor. Birçok değer gibi bunu da batıdan gelince benimser olduk. Burası da işin başka yönü, değinmeden geçemedim.

Şimdiden iyi okumalar.

edf

Ekolojik Mahalle

Ecological Community

Yazan: Ralp Weder

Resimleyen: Virginia Patrone

Çeviren: Çisel Cengiz

Yeni İnsan Yayınevi, Ekim 2017

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: