abone ol: Makale | Yorum

İyi Yürekli Dev Memo

0 yorum
İyi Yürekli Dev Memo

 

Zogi, Yayazula, Yayazula’nın Çocuğu… Onu çok sevilen kitaplardan tanıyorsunuz, Julia Donaldson. Bugün yine onun kitaplarından biri var masamda. Hem de pek meşhur: İyi Yürekli Dev Memo.

Dev Memo, ilginç bir yerde yaşıyor. İnsanlar, hayvanlar, devler iç içe bu kentte. Gayet normal bir hayatları var gibi görünüyor. Yine aşina olduğumuz bir isim, Axel Scheffler’in çizimlerinden okuduğumuz kadarıyla cüceler bisikletle geziyor, anneler çamaşır seriyor, kediler damda dolaşıyor.

Memo, kentin en pasaklı devi olduğu için –demek ki daha az pasaklı devler de var, ki resimlerde gayet efendi devleri de görüyoruz- biraz üzgündür. “Keşke kentin en pasaklı devi olmasaydım” diye düşünür. Eh, şanslı günüymüş, o gün yeni bir dükkan görür ve dükkandan kendine gıcır gıcır kıyafetler, ayakkabı, kravat vs alır. Hani moda tabirle baştan aşağı değişir Memo ve baya da yakışıklı olur. Dükkandan evine doğru giderken başlar işte asıl hikaye. Memo’nun karşısına ihtiyaç içinde birileri çıkmaya başlar. İlk çıkan bir zürafadır ve boynunun üşümesinden şikayetçidir. Memo hemen kravatını çıkarır, sarar zürafanın boynuna. Giden kravatına rağmen Memo kendini halen kentin en yakışıklı devi olarak görmektedir. Fakat kravatla kalmaz ki! Gömlek, ayakkabı, çorap… derken Memo pek perişan bir halde kalakalır. Üşür de üstelik.

Hikayenin devamı kitapta.. Baktım iyice anlatmaya kaptırmışım…

 

Memo, yaptığı her iyiliğin sonunda bir güzel bahane buluyor kendine. Nasıl olsa kravatım çorabıma uymuyordu, gibi. Bu özellikle dikkatimi çeken bir nokta oldu. Yaptığımız iyiliği çok büyütmemek düsturuna uygun göründü gözüme, hoş geldi. Amma da çok iyilik yaptım gururuna kapılmıyor Memo. Tabi büsbütün verip zor durumda kalmak da uygun görülmez ya, Memo’nun yaşadığı biraz bu gibi. Fakat karşısına çıkanlar o kadar zor durumdalardı ki, vermesin de ne yapsın…

En son Memo, o beğenmediği kıyafetlere geri dönmek zorunda kalır. Hem de seve seve… Ve kentin pasaklı bir devi olsa da aslında en iyi yürekli devi olduğu için hem o, hem de yardım ettiği hayvanlar çok mutludurlar.

Çocuk edebiyatının kasiklerinden biri Memo. Fazla söze gerek yok, şimdiden iyi okumalar.

Not: Memo’nun erkek bir dev olmasına rağmen elbise giymesi bilmiyorum bazı anneleri rahatsız eder mi? Aslında biliyorsunuz entari/elbise sadece kadın kıyafeti değildir. Bknz. Araplar ve bknz. eski Türk filmlerindeki erkek gece entarileri… Tabi kadının ve erkeğin giydiği pantolonlar gibi elbiseler de farklı olmalı. Kitapta çok bariz değil açıkçası bu fark. Keşke çizimde daha farklı bir model uygulansa idi. Takdir sizin.

 

İyi Yürekli Dev Memo

Orijinal Adı: The Smartest Giant

Yazan: Julia Donaldson

Resimleyen: Axel Scheffler

Editör: Nevin Avan Özdemir

Türkiye İş Bankası Yayınları

7.Basım Ocak 2018,

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: