abone ol: Makale | Yorum

Yayazula’nın Çocuğu

0 yorum
Yayazula’nın Çocuğu

 

Yayazuli: Yayazulanın Çocuğu. Minik fındık faresinin hikayesini okuduğumuz ilk kitaptan sonra, şimdi bir başka minik karşımızda: Yayazuli.

Yayazuli, Yayazula’dan dinlediği (sahi anne midir yoksa baba mı Yayazula? Ya Yayazuli?) büyük kötü fare hikayesi ile, tehlikeli ormana karşı uyarılmıştır.

Bilirsiniz ki böyle hikayeler aslında merak uyandırır çocuk ruhunda. Yayazuli de uyuyamadığı bir gece, Yayazula’nın horultuları arasında gizlenerek, çıkar korunaklı mağarasından. Korkmuyorum diye diye fareyi arar. Yine yılan, baykuş ve tilki ile karşılaşır (hayvanların sıralamasına dikkat ettiniz mi, fareden Yayazula’ya doğru tilki, baykuş, yılan olunca; Yayazuli’den fareye doğru da tam tersi oluyor, küçük ama önemli bir detay).

Cesur Yayazuli

Hepsi fareye karşı Yayazuli’yi korkutmaya çalışsa da, cesaretini kuşanır küçük yaratık(?). Aferin diye diye okudum buraya kadar. Hatta fare ile karşılaşmasında da. Ben sanıyordum ki iyi birer arkadaş olurlar. Fakat ah, ah.. Bu masalın ta başından beri derdi neydi? Karın doyurmak… Fareyi yemek isteyenler, hep sahnedekiler. Yayazuli de aynı çıktı işte. Fareyi yemek için aramış meğerse. Tabi yine akıllı farecik, bir oyun oynadı bizim Yayazuli’ye. Kaçırdı onu tıpkı Yayazula gibi.

(Evet, evet fark ettim. Kafiyeli yazmaya başladım. Hep kitap yüzünden. İki kitap da pek kafiyeli, şiirsel. Beni nasıl da etkilemiş hemen.)

Korkan Yayazuli, gerçekten de karşısında korkunç, büyük kötü fareyi gördüğünü zanneder. Ardına bakmadan kaçar. Korkularımızı nasıl da önümüze seriyor bu iki hikaye de. Gerçekten bilip, görüp de mi korkuyoruz dersiniz, korktuklarımızdan? Zaten demiyorlar mı, insan bilmediğinden korkar diye? Neyse…

Nihayetinde, Yayazuli güvenli mağarasına geri döndü. Fakat minik fare de ayak izlerinden takip edip, mağaraya kadar takip etti onları. Ne dersiniz, üçüncü kitapta artık birbirlerini yemekten vazgeçip, arkadaş olurlar mı? Ah, orman hayatı işte. Ya avsın, ya avcı… mı?

Bu arada Yayazulanın Çocuğu için de bir animasyon hazırlanmış. Şuradan izleyebilirsiniz.

Şimdiden iyi okumalar.

 

 

Yayazula’nın Çocuğu

The Gruffalo’s Child

Yazan: Julia Donaldson

Resimleyen: Axel Scheffler

Çeviren: Ali Berktay

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Ekim 2016

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: