abone ol: Makale | Yorum

Lunalos Gizemi

0 yorum
Lunalos Gizemi

Lunalos Gizemi kitabında on yaşında bir kız çocuğu karşılıyor bizi. Adı Katha. Katha ayak parmağının bile suya değmesini istemeyen biz kız. Okulda yüzme ile arası hiç iyi olmadığı için sıkıntı çekiyor. Atlama tahtasından suya atlayamayıp herkesin içinde geri döndüğü için yaşadığı utanma hissini de tahmin edersiniz. Oradaki ifadesi ise hepimize bu hissi çok iyi anlatıyor: “herkes en sevdiği tişörtündeki iğrenç bir leke gibi bana bakıyordu.” .  Kitapta hisleri okuyucuya aktaracak bu tur benzetmeler epey var ve her birinde kendinizi daha çok hikayeye teslim ediyor, kahramanımızla özdeşleşiyorsunuz.

Daha ilk satırlarda bu kitap, suya atlayamayan, yüzmeyi bilmeyen bir kız çocuğunun başarı hikayesini anlatacak herhalde dedim. Çünkü ailesi hemen tatili fırsat bilerek Katha’nın yüzme öğrenebilmesi için deniz kenarında bir yere gidiyorlar.

Evet bu bir yüzmeyi öğrenme, korkularla yüzleşme, bir başarı hikayesi olsa da bir anda fantastik  bir maceranın içinde buluyoruz kendimizi. Yazar ne anlattığım değil nasıl anlattığım önemli diyor sanki bize. İşin güzel yanı bizi tekrar ters köseye yatırıyor. Sonunu tahmin etsek de -Katha yüzmeyi öğreniyor- yine de macera hissini, merakını yitirmeyen ama okuyucuyu aksiyona da boğmayan bir kitap.

Anne-Babalar Genelde Çocuğun Başarısını Sahiplenir

Kitapta anne baba çocuk ilişkilerine dair güzel detaylar yakalanmış. Öyle değil midir biraz, biz bir şey  başardığımızda, ebeveynlerimiz hemen üzerine alınırlar bunu. “Ben öğrettim” derler…

Okuduğumuz kitaplarda farklı dillerden kelimeler olması benim hoşuma gidiyor. Lunalos Gizemi’nde de tatil yapılan yer nedeniyle epey İspanyolca kelimeler geçiyor. Kitabı okuyan çocuklar birkaç basit İspanyolca kelime de öğrenmiş olacaklardır böylece.

 

sayfa 44. Melek tasviri.

sayfa 34.

 

 

 

 

 

Kitapta kurgu içinde, Hristiyan kültürüne dair bir iki detay geçiyor. Hassas anneler için belirtmiş olayım.

Lunalos Gizemi güzel, hafif bir macera, başarı hikayesi. İyi bir kurgusu, metni var. İyi bir edebiyat örneği.

Kitapta hiç çizim yok. Kapak resmi ise Erhan Cihangiroğlu’na aitmiş. Kapak resmi, kitabı okuyunca epey anlam kazanıyor.

Şimdiden iyi okumalar.

 

 

Lunalos Gizemi

Yazan: Rusalka Reh

Almanca’da Çeviren: Genç OsmanYavaş

Kasım 2016, 128 sayfa

Final Kültür Sanat Yayınları

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: