abone ol: Makale | Yorum

Maskeli Fare

0 yorum
Maskeli Fare

Kendi atının samanını bile çalan bir fare, Maskeli Fare. Eskilerin tabiriyle ali kıran baş kesen. Yol boyunca kimi görse, karıncadan örümceğe, onların yiyeceklerini alıyor. Elini aldığı kılıç, gözüne taktığı maske ve hoyrat tavırları ile, bunu kendinde hak görüyor.

Ta ki çetin ceviz Ördek hanıma çatana kadar. Aslında Mesnevi’den aşina olduğumuz tavşan ve aslan hikayesine benziyor kurgu. Aslan derin kuyudaki kendi aksine yenik düşmüştü. Maskeli Fare de mağaradan gelen kendi sesinin aksine yenik düşünüyor. Yalnız Maskeli Fare, mağarada yitip gitmiyor. Mağara bir dönüşüm tüneli gibi onu başka bir köye çıkartıyor ve orada kendine iş bulup çalışmaya, yani emeği ile geçinmeye başlıyor. Kötü karakter, kötülüğünden vazgeçiyor. Yani bir nevi ıslah oluyor.

Maskeli Fare’nin soyduğu her hayvanda abur cubur nevinden yiyecekler araması da ilgimi çekti. Fındık, yonca, süt , yaprak gibi doğal! ürünlerle karşılaşıp, onlara burun kıvırıyor ama yine de el koymaktan vazgeçmiyor. Mağara sonrası bulduğu iş ise kekler, pastalar satan bir fırın!

Julia Donaldson severlerin kaçırmayacağı bir hikaye. Şimdiden iyi okumalar.

Maskeli Fare

The Highway Rat

Yazan: Julia Donaldson

Resimleyen: Axel Scheffler

5.Basım 2016

İş Bankası Yayınları, 3+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: