abone ol: Makale | Yorum

Mercan Kitaplığı

0 yorum
Mercan Kitaplığı

 

Yazar ve şair Ahmet Mercan’ın adını görünce, elimdeki kitapları almadan bırakamadım (inşallah bir isim benzerliği yoktur). Edebiyat dünyasının iyi kalemleri çocuklar için de yazmalı diyoruz, umut ediyoruz hep. O nedenle bu Mercan Kitaplığı masallarından aldım, okudum. İşte şimdi de buradalar.

Serinin dört kitabı benim elimde. Sanırım hepsi bu kadar. Kitaplar yayınevinin Erdem Serisi içerisinde yayımlanmış. Her kitap, yani her hikaye belli bir kavram etrafında şekilleniyor. Hikayelerin kimi bölümleri denemeye dönük olarak nitelendirilebilir sanırım. Bu üslup, okuyucuyu rahatsız etmiyor.

Papatya ve Barış

Masal Anlatan Masal, dede ile torunun masal üzerinden tatlı ilişkisini aktarırken, adındaki gibi bir başka masal ile yaratılan her şeyin nasıl da tam ölçüsünde olduğunu anlatıyor bize. Hikaye “ölçü” temalı.

Papatya ve Barış kitabı Zeynep ve babası Salih’in hikayesini anlatıyor. Bir bahar günü, parkta oynayan çocukları izlerken insan daha çok anlamaz mı barış ne demek? Ve barış neden gerek? Hem babası, hem Zeynep ve arkadaşları bizi barış üzerine düşündürtüyorlar. Sonunda buldukları çözüm ise, yanı başımızdaki bir hazinede saklı.

 

Tomurcuk hikayesinde ise tatlı mı tatlı, akıllı, vefalı bir sıpa bize anlatıyor hikayeyi. Diğer kitaplardaki gibi hikaye içinde hikaye var yine. Bu da okuma zevkimizi katlıyor sanki, hatırı sayılır miktarda. Kitabın teması “iyilik”. Kısacık hikayeye iyiliğin ruhunu sığdırmış yazar, maharetle. Özellikle bu hikayede yazarın eskiye vefasını da görüyoruz. Tomurcuk benzini bitmeyen, sahibi ile arada inatlaşsa da neticede ona iyilik edebilen bir canlıdır. Teneke otomobille karşılaştırılamaz yazara göre…

Sevgili Kalem

Sevgili Kalem ise bana biraz hüzünlü gelen bir hikaye. Sevgi kavramını sevgisizliğin soğukluğunu da göstererek anlatmış yazar. Yine hikaye içinde hikaye var. Asıl hikayede masalları yeniden keşfeden, oyuncaklardan sıkılan çocukları görüyoruz.

Kitapların çizimleri İsmail Özen’e ait. Daha önce Bizim Bahçe dergisinde severek takip ederdik ürünlerini. Kitaplarda da göz dolduran çalışmaları var.

Erdemler, değerler hikayelerle anlatılmaya çalışılınca, ortaya çok nasihat içeren metinler okuyabiliyoruz. Elimizdeki kitaplar ise öncelikle hikaye özellikleri ile karşımıza çıkıyorlar.  Çocukları için hem değerler eğitimi olsun, hem de iyi metin okusun diye düşünenlerin dikkatini bu kitaplara çekebiliriz.

Şimdiden iyi okumalar.

 

 

Siyer Çocuk Yayınları, Erdem Serisi

Yazan: Ahmet Mercan

 Resimleyen: İsmail Özen

Editör: Muhammed Ali Alioğlu

1.Baskı Mart 2018, 8+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: