abone ol: Makale | Yorum

Nil’deki Sandık

0 yorum
Nil’deki Sandık

 

Nil’deki Sandık, Musa as’ın çocukluk yıllarına odaklanmış bir kitap. Edebi bir kitaptan ziyade “anlatım” ile karşı karşıyayız. Bir çok siyer ve peygamber tarihi kitabında, o peygamberin hayatında önemli vakaların hepsi verilmek isteniyor. Nil’deki Sandık’ta da aynısı olmuş. Fakat açıkçası Musa as gibi hayatı çocuklar için fantastik macera olabilecek çok detayla dolu bir peygamberin hayatını, her detayı verelim, kaygısıyla yazınca, bilgi dolu fakat mucizeviliklerindeki ışıltı sönmüş olaylarla doluyor kitap.

Nil’deki Sandık’ta Musa as’ın yanlışlıkla birini öldürmesi olayını okumasak, daha iyi olur muydu acaba? Yine Tuva vadisindeki vahiy gelme hadisesi de çocuk zihninde nasıl bir karşılık bulur acaba? “Musa göremediği Rabbiyle karşılıklı konuşmaya başladı.” cümlesini nasıl karşılarlar?

Nil’deki Sandık Musa as hayatının olaylarını derli toplu öğrenmesi, okuması açısından bir çocuğa verilebilir pekala. Fakat Musa as’a hayranlık duymak, bizim peygamberlerimizden biri olarak sevmek, onun hayatından kendine pay biçmek için yeterli bir metin olur mu, emin değilim.

Kitabın resimlerini biraz itici bulduğumu söylemeliyim. Haliyle daha çok Firavun ve kötü adamlar resmedilmiş. Musa as’ın Kıpti’yi öldürdüğü sayfada, aslında Kıpti ile Sıpti arasındaki kavga resmedilmiş muhtemelen. Fakat acaba çocuklar onu Musa as’ın kavgaya müdahalesi olarak anlarlar mı?

Kitap Musa as’ın halkını Filistin’e doğru götürmesi ile bitecekken birden tekrar çocukluğuna dönüp, Musa as’ın peltek kalmasına sebep olan hadise hatırlatılıyor. Bu haliyle bitiş de çok mutmain etmiyor insanı. Kitabın yayım tarihi 2002. Belki şu günlerde yazılsa, kitabın dili de, resimleri de farklı olurdu. Yine de en azından bu gayretlerin güzelliğini gördüğümüzü belirtmek istedim 🙂

Serinin diğer kitaplarını henüz okumadım. Onlardaki anlatımı merak etmedim değil. Ya nasip diyelim.

9-12 yaş grubu için tavsiye edilen kitabı biz de aynı yaş grubu için önerebiliriz.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Nil’deki Sandık

Yazan: Prof. Dr. M. Yaşar Kandemir

Resimleyenler: Gökhan Gülkan-Sabit Bulut

Zafer Yayınları 2006

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: