abone ol: Makale | Yorum

Karanlık Korkusu

0 yorum
Karanlık Korkusu

Küçükken gerçekten karanlıktan korkar mıydım yoksa bunu büyüdükçe mi öğrendim, açıkçası tam hatırlamıyorum. Aslında gece uykusunu özellikle karanlık bir mekanda uyumanın ne kadar da sağlıklı olduğunu biliyoruz artık. Ben bile bu sebepten artık geceleri ışıkları tamamen kapatıyorum, büyük gelişme.

Çocuklar da -işte bir şekilde- karanlıktan korkabiliyorlar. Bunun için çocuk kitaplarında da muhtemelen pedagoglarla işbirliği yapılarak, bu konunun işlendiğini görüyoruz. Elimde onlar gibi bir kitap var. Adı Karanlık Korkusu.

20160930_105948

Koskoca gövdeleri ile hiçbir şeyden korkmayacaklarını düşündüğümüz ejderhalar var ya, biliyorsunuz ki onlar da yumurtadan çıktıklarında mini mini birer ejderha idiler. Ve onlar da, kitaptan öğrendiğimize göre gece olunca karanlıktan korkabiliyorlarmış. Çünkü karanlık, yine büyüklerden mi öğrendik bunu, içinde korkulacak şeyler saklayabiliyor. En azından mini mini ejdere öyle geliyor.

Ufacıcık boynuzları, masum yüz ifadesi ile hemen kanınızın kaynadığı bir ejdercik Piro. Karanlık korkusu ile alay eden arkadaşları onun bu korkusunu iyice çekilmez kılıyor. Üstelik Piro bu korku yüzünden çoğu gece uyuyamıyor. Fakat birumut karanlığınhiç olmadığı bir yere gitmek istiyor ve arkadaşları da ona yardım ediyor. Ne güzel ve tatlı bir dayanışma örneği.Kanatlı ejdercikler, kanatsızları taşıyorlar. Nihayet hiç karanlığın olmadığı yeri buluyorlarsa da soğuk onları epey zorluyor.

20160930_110024

Nihayet Piro, karanlıkla baş etmenin bir yolunu keşfediyor. Hem de çok yakınında. Ve böylece evlerine geri dönebiliyorlar.

Bir ejderin karanlıkla başa çıkabileceğini keşfetmesi güzel bir hikaye. Fakat sonunda “ya ben?” dedim ben, gayri ihtiyari, bu hikayeyi okuyan çocukların dilinden. “Benim Piro gibi güçlerim yok ki” der miydi acaba çocuklar? Belki de her çocuğa içindeki aydınlığı bulması için empati sağlar bu hikaye. Eğer siz çocuğunuza/bir çocuğa bu hikayeyi okuduysanız sonucu bizimle paylaşabilirsiniz.

20160930_110045

Kitabın sonunda karanlık korkusuyla başa çıkmanın yolları yazılmış, büyükler için. Çeşitli gölge oyunları için şekiller gösterilmiş. Bunlar da kitabın ekstrası.

 

Karanlık Korkusu

Yazan: Aleix Cabrera Çeviren: Adem Uludağ

Resimleyen: Rosa M. Curto

Tübitak Popüler Bilim Kitapları, 6+

Trackbacks/Pingbacks

  1. Gülünç Duruma Düşme Korkusu | Çocuklar Okuyor - […] önce de, Tübitak kitaplarının bu serisinden Karanlık Korkusu kitabını şurada paylaşmıştık […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: