abone ol: Makale | Yorum

Ormanın En Sıradan Ağacı

0 yorum
Ormanın En Sıradan Ağacı

Ağaçlar dünyasında geçerli trendler neler dersiniz? Sanırım biraz kafa yorsak, herkes kendine göre bir cevap bulabilecektir. Sonbaharda altın rengi yapraklar trend olabilir pekala. Kışın, instagramda en çok görünen kar manzarasında yer almak havalı sayılabilir. Ormanın En Sıradan Ağacı’nda okuduğumuza göre ise upuzun alımlı bir gövde, geniş yapraklar, ormanın derinlerine inen kökler epey övünme sebebiymiş. Peki ya siz, bunların hiç birine sahip değilseniz?

İnsanlar dünyasında, hele ki kadınlar bölümünde bu iş daha da zor değil mi? Hele ki günümüzde… Sosyal medya bu kadar rağbet görüp, mahremiyet sınırları incecik bir zara dönüşmüşken… Hal böyle olunca insanın kendini “değerli” hissetmesi like’lara, takipçilere, modaya uygunluğa, en yenilere, en iyilere yani dışarıdaki “süs”lere göre konumlanıyor. Halbuki değerimiz önce insan olarak bu dünyada var olmamızdan sonra da değerlerimizden menkul değil midir?

Bunu özellikle çocuk dünyasında anlatmak, yaşatmak daha da zorlaşabiliyor. Bir yeni ayakkabı bir çocuğu kraliçe gibi, bir diğerini her şeyden yoksun gibi hissettirebiliyor. Bir iyi not, saç rengi, çanta markası bir gönlü mamur ederken, birini yerle bir edebiliyor… daha neler neler..

Ormanın En Sıradan Ağacı’nda da Sekoya ağacı, meşe, Mantis böcekleri, sarmaşıklar, mantarlar “varlık”larını konuşturmaya devam ederken, gayet “garip” bir ağacın gönlü mahzundur. O garip ağaç Pitipat, muhteşem ağaçlar gibi olmayı dener ama bu pek de mümkün görünmez. Sonra “ben de biriciğim, elbet bir gün ben de keşfedileceğim” diye teselli eder kendini.

Muhteşem Pitipat

Bir gün gerçekten sırf kendi haliyle, çocukların ilgisini çekiverir. Hem de ona “dünyanın en muhteşem ağacı” gözüyle bakarlar. Çünkü çocuklar için Pitipat doğal ve harika bir kamp mekanıdır. Galiba muhteşemlik epey göreceli bir kavram, değil mi?

Çok takipçi, çok beğeni, sarı saçlar mavi gözler, 38 beden muhteşem olabilir. Ama 46 numara bedeniyle sizinle sohbet etmesine doyamadığınız, dökülmüş saçları ile sizi en iyi anlayan, kahverengi gözleri ile siz konuşmadan sizin halinizi bilen, instagram hesabı olmayan, aldığı like’ler Ankara plakasını geçmeyen muhteşem insanlar tanımıyor olamazsınız? Belki siz de onlardan birisiniz.

Her kişinin kendi haliyle muhteşem olduğunu hatırlatıyor bize Pitipat ve Ormanın En Sıradan Ağacı.

Kitabın çizimleri, çalışmalarına aşina olduğumuz Büşra Kaygın’a ait. Ellerine sağlık çizerin de…

Şimdiden iyi okumalar.

 

Ormanın En sıradan Ağacı

Yazan: Hatice Özdemir Tülün

Resimleyen: Büşra Kaygın

Erdem Yayınları, 2017

Trackbacks/Pingbacks

  1. Masal Mutfağı - Çocuklar Okuyor - […] bir kaplumbağa karşımıza çıkıyor. Masalların konuları da pek çeşitli. Sanki sayfalarda Pitipat’ın nefesi geziniyordu. Hayalleri gerçekleştirmenin farklı yolları da…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: